Dave’s Kitchen: Чизкејк во чаша

Чизкејкот во чаша е вистинскиот рецепт за пролетно уживање!Потребни состојки:

  • 1 пакување пишкоти
  • 200 гр. неутрално крем сирење
  • Кора од лимон
  • Сок од 1/2 лимон
  • 2 кесички шлаг
  • 250 мл млеко
  • 3 лажички слатко од вишни или цреши
  • Овошје и мрвици за декорација

Начин на подготовка:

Во сад ставете ги крем сирењето, кесичките шлаг, млекото, сокот и кората од лимон. Матете со миксер додека не добиете густ крем (околу 10 мин.)

Во блендер изблендирајте го слаткото од цреши или вишни и додадете го во смесата. Пишкотите потопете ги во млеко и наредете еден слој во чаша за сервирање. Врз нив додајте од филот, наредете повторно од пишкотите потопени во млеко и повторно од филот.

Декорирајте со овошје, пишкоти и ресана. Добар апетит и забавно готвење!

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби