Намирници кои го зголемуваат нагонот за секс

Некои секојдневни продукти служат за подобрување на циркулацијата, намалување на стресот, ослободување на серотонин – хормонот на среќа, но ја зголемуваат и желбата за секс.На прво место е ѓумбирот. Тој влијае позитивно на крвотокот воопшто, па со самото тоа и за зголемување на либидото.

Но, не помалку важно е и црното чоколадо, кое, главно, го намалува стресот и ослободува серотонин.

Свежата краставица ја подобрува циркулацијата и крвотокот кај половите органи. Аспарагусот, како и авокадото се богати со витамин Е, кој исто така, го зајакнува либидото.

Лубеницата по афродизијачки својства се споредуваат со оние на „Вијаграта”, главно поради стимулирање на циркулацијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби