Брокула - одличен избор на храна за секојдневна исхрана

Брокулата нуди мноштво здравствени придобивки и е пожелно да е чест дел од секојдневната исхрана.

1) Одличен извор на фолатиЕдна шолја брокула содржи 57 микрограма фолати, што е 14% од препорачаната дневна доза. Тие влијаат на намалување на ризикот од срцеви заболувања, болести на непцето, а влијаат и на растот на косата и се една од клучните хранливи состојки за развојот на фетусот.

2) Богата е со витамини

Брокулата изобилува со витамините А, Б6 и К, кои помагаат за здравјето на имунолошкиот систем (А), крвотокот и апсорпцијата на калциум (К) и градење на мускули (Б6)

3) Полна е со витамин Ц

Една шолја брокула има 82 грама витамин Ц – повеќе од еден портокал.

4) Го подобрува метаболизмотКако и другите зеленчуци, брокулата изобилува со растителни влакна (3 грама во шолја сечкана брокула) кои помагаат за правилна функција на дигестивниот систем, здрав метаболизам и слабеење.

5) Го намалува ризикот од канцер

Брокулата, покрај зелката и карфиолот е одличен извор на фитохемикалии како глукозинолати кои помагаат во превенцијата против канцерите.

Неколку начини на кои што може да се подготви вкусен оброк од неа се со печење, правење на пире (во блендер) кое може да се искористи за супа, па дури и за правење на смеса за пица на сличен начин како што може тоа да се направи од карфиолот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби