Здравствени придобивки од лукот и кромидот

Лукот и кромидот се дел од скоро секоја домашна кујна, а покрај вкусот (кој на секого не му одговара) тие нудат и многу здравствени придобивки.

Кромидите од сите бои (вклучувајќи го и белиот) се одличен извор на витамин Ц, витамин Б6, калиум и фолати, додека пак лукот е богат со витамин Ц, витамин Б6, тиамин, калиум, калциум, фосфор, бакар и манган. Покрај тоа и кромидот и лукот се нискокалорични и одлични за додавање на вкус на јадењата.

Кромидот, лукот, но и празот се богати со органосулфурни соединенија кои помагаат за намалување на холестеролот и крвниот притисок, и помагаат во спречување на канцерот и кардиоваскуларните заболувања.

Некои истражувања сугерираат дека најмногу здравствени придобивки нуди свежиот, незготвен кромид, а некои научници препорачуваат свежо исецканиот кромид или лук да отстои најмалку 10-на минути пред да се готви, за да има време да се одвијат ензимско-катализирачките реакции.Овие зеленчуци исто така содржат фитохемикалии, т.е хемиски соединенија кои влијаат на разни процеси во телото – го подобруваат имунолошкиот систем, го редуцираат ризикот од развивање на канцер преку превенција од инфламација, клеточно оштетување или оштетување на ДНК. Разни студии докажале и дека лукот и кромидот имаат антибактериски и антивирусни карактеристики.

Тие содржат и пребиотици – соединенија кои ги хранат микроорганизмите во ферментираната храна (пробиотиците) и помагаат за одржување на здрав цревен биом.

Важно е да се напомене дека оваа фамилија зеленчуци се богати и со FODMAP-и, односно јаглехидрати со краток ланец како шеќерите и влакната. Кај некои луѓе тие тешко се апсорбираат во тенкото црево, па внесувањето на големи количини од нив може да предизвика гастроинтестинални проблеми.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Што е крв пие, вампир не е; лета, а птица не е?

- Веројатно комарец!
- Ама каков комарец! Тоа е *Always Ultra*!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
- Пантификален ден на Светата столица.

1721.- По две децении војување со Шведска, по...
1752.- Умре Александар Скарлати, италијански...
1797.- Французинот Андре Жак Гарнериан прв го...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби