Дали путерот е лош за здравјето?

Во доцните 1980-ти, мастите се сметаа за „непријател“, додека денес оние кои се хранат здраво додаваат путер во нивното утринско кафе или пак кокосово масло во смутијата.

Науката порано сметала дека храната богата со масти е виновник за сè: од висок холестерол и срцеви заболувања, до дебелеење. Од тогаш, истражувачите имаат научено многу, како што е многу важниот факт дека не сите масти се еднакви.Ова не доведува до прашањето, дали путерот е лош за здравјето?

Според нутриционистите, ерата на „путерот е лош“ е завршена и тој може да се употребува во било каков здрав режим на исхрана, секако во ограничени количини.

Една голема лажица путер содржи околу 100 калории и 11.5 грама масти, од кои 7 се заситени масти. Тие 7 грама претставуваат 35% од дневната препорачана доза на заситени масти, базирана на исхрана со 2000 калории дневно. За споредба, истата количина на калории би ја внеле од 1.25 шолја боровинки, кои содржат и влакна и антиоксиданси. Но, мастите повеќе ќе ве заситат.

Путерот е многу подобар избор од маргаринот (кој може да содржи и транс масти кои го креваат лошиот LDL холестерол и го зголемуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања), а калориски е скоро подеднаков како маслото од маслинки или авокадо (дури и помалку калоричен од нив), и може да се користи за готвење, наместо масло.Путерот во својот состав има најмногу заситени масти, чии преголем внес е поврзан со зголемен холестерол, додека пак маслото од маслинки или авокадо содржи мононезаситени масти кои го подобруваат срцевото здравје.

Доколку нечија исхрана не вклучува премногу путер, не постои причина неговиот внес да се зголеми освен доколку не е потребно да се зголеми внесот на калории или масти, што се случува но не е премногу вообичаено.

Здравите индивидуални кои сакаат путер треба да го консумираат умерено – околу една голема лажица дневно.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби