Здравствени придобивки од модриот патлиџан

Една шолја сечкан модар патлиџан има 20 калории, а содржи и важни хранливи состојки. Антоцијанините, пигментите кои му ја даваат бојата, имаат антиоксидантни карактеристики поврзани со анти-инфламацијата и спречувањето на прекумерната тежина.Насунинот, пак, ги заштитува клетките од оштетувања кои можат да доведат до предвремено стареење и болести. Хлорогената киселина која ја содржи го подобрува имунитетот преку нејзините антивирусни карактеристики.

Една шолја модар патлиџан содржи околу 10% од препорачаната дневна доза на манган, минерал кој помага за продуцирање на колаген и го подбрува здравјето на кожата и коските. Овој зеленчук содржи и определена количина фолати и други Б-витамини, калиум и витамини Ц и К.Антоцијанините исто така се поврзани со намалување на вкочанетоста на артериите и крвниот притисок кај жените, како и со превенција на оксидацијата на „лошиот“ LDL холестерол, кој е прекурсор на вкочанувањето на артериите, што може да доведе до срцев или мозочен удар.

Модриот патлиџан содржи и влакна кои го регулираат варењето како и шеќерот во крвта и нивото на инсулин. Кога го приготвувате обидете се да не ја фрлате лушпата бидејќи и таа содржи многу хранливи состојки.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби