Dave’s Kitchen: Брза чоколадна торта без печење

Има ли подобро нешто од чоколадна торта? Особено кога таа торта се подготвува само за 10 минути!

На YouTube каналот на Dave’s Kitchen овој пат можеме да погледнеме како наједноставно да приготвиме чоколадна торта без печење.

За овој рецепт ќе ви бидат потребни следните состојки:

 • 500 гр бисквити
 • 100 гр кандиран ананас
 • 100 гр сува брусница
 • 120 гр сечкани ореви
 • 250 мл млеко
 • 120 гр шеќер
 • 4 лажици какао
 • 120 гр путер
 • 1 лажичка екстракт од ванила

За премачкување:

 • 120 гр бела чоколада
 • 70 гр брусница
 • 30 гр сечкани ореви

Начинот на подготовка погледнете го во прилог.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби