Кој е најздравиот чај на планетата?

И покрај тоа што зелениот чај важи за најздравиот чај на светот, најновата обемна студија на британските научници откри голема тајна. Земјите кои најмногу пијат црн чај имаат најмал број на дебели луѓе и луѓе заболени од дијабтес. Црниот чај содржи специфични супстанции кои го намалуваат холестеролот и способноста на дигестивниот систем да презема масти.

- Редовното консумирање на црн чај, без никакви додатоци, помага при слабеењето. Тој треба да биде дел од секојдневната исхрана и мора луѓето да престанат да го пијат со млеко или со шеќер. Адитивите ги неутрализираат позитивните својства на чајот, вели Џејмс Мекмилан, професор од Универзитетот во Ливерпул.

Црниот чај може да им помогне на жените да се ослободат од вишокот килограми. Но, тоа се однесува само за оние дами кои сакаат да го пијат пијалокот без никакви додатоци.

Според студијата во Ирска се пие најмногу црн чај, два килограми годишно по жител, а Англија и Турција се веднаш по нив на листата.

Сите три земји имаат помал број на дијабетичари од земјите кои се подоле на листата, како Брзаил, Мароко и Мексико.

Сепак, не смееме да го заборавиме зелениот чај, кој секако е еден од најдобрите и најздравите пијалаци на планетата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Ведро

3°C
Битола
Делумно облачно
0°C
Охрид
Ретки облаци
-1°C
Скопје
Виц на денот
Лео го сретнува Трпе :
- Шо праиш бе Трпе?
- Еве, имам закажано со женската во 5, сега е 6, ќе ја чекам до 7, ако недојде ќе почекам уште пола саат и ќе си одам.
Па си имам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
Сите беа едно семејство, а живееја во петтиот век во Цариград. Таткото Ксенофонт беше патрициј. Со жена му Марија имаше два сина Јован и Аркадиј. Сите се одликуваа со длабок...
На денешен ден
427 г.п.н.е.- Роден е Платон, голем старогрчки...
1587.- Погубена е шкотската кралица Мери...
1676.- Умре рускиот цар Алексеј Михајлович...
1725.- Во Санкт Петерсбург умре Петар Велики,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби