Совршена диета со домати: 3 килограми во само 5 дена?!

Без разлика дали го јадете свеж, во супа, салата или вариво, не можете да згрешите бидејќи е хранлив, вкусен и има малку калории. Поради тоа американските експерти направија диета која се базира на овој зеленчук. Доколку се придржувате, можете да ослабете дури три килограми.Овој црвен и вкусен зеленчук е вистинско богатство на витамините А и Ц, калциум, но и ликопен, најмоќниот антиоксиданс кој го намалува ризикот од малигни болести. 100 грама домати содржи само 18 калории , па поради тоа е совршен за диета.

Диетата трае пет дена, а можете да ја повторите по два дена пауза. За време на периодот заборавете на благото, белиот леб, масното сирење и дајте предност на пилешкото, рибата, овошјето, зеленчукот и интегралните житарки

Од масло можете да користите само маслиново масло, а од зачини сол, бибер и билки.

Секое утре потребно е да испиете чаша млака вода на празен стомак, а треба да јадете најмалку четири оброка дневно.

Ви претставуваме мени кое ќе ви помогне во составувањето на оброк. И не заборавајте на фактот дека освен што ќе изгубите телесна тежина, ќе го ослободите вашето тело од токсини!

МЕНИ ЗА 5 ДЕНА:

1. ДЕН

Ручек: домат и сирење

Измешајте 300 гр. сецкани домати, 200 грама свежо сирење, истурете една лажица маслиново масло и зачинете со босилек. Со салатата изедете 30 грама интегрален леб.

Ужина: 100 гр. овошје по избор

Вечера: тестенини со сос од домати

Исечете два моркова и малку издинстајте ги со малку маслиново масло, додадете 50 мл. пилешка супа и варете уште пет минути. Додадете 450 гр. сецкани домати, посолете, и зачинете со една лажица мед. Оставете сето тоа да крчка уште 15 минути. Сварете 100 грама интегрални тестенини и прелијте ги со сосот. 

2. ДЕН

Ручек: Грчка салата

Исечете црвен кромид, два домати и една голема краставица. Прелијте ги со маслиново масло и зачинете по вкус. Со салатата можете да изедете 30 гр. интегрален леб.

Ужина: Шолја кафе и две бисквити

Вечера: Супа од ослич

Динстајте две чаши ситно сецкан кромид во маслиново масло, додадете два големи домати претходно излупени и исечени на парчиња, една коцка за супа и пола литар вода. Кога супата ќе зоврие, додадете исчистени парчиња ослич и варете уште 20 минути. Зачинете по вкус. 

3. ДЕН

Ручек: Омлет

Исечете 100 грама печурки и 300 грама домати, па пржете ги во маслиново масло. Кога водата ќе испари додадете две јајца и пржете ги заедно.

Ужинка: Два моркови

Вечера: Телешко со домати

Испечете парче телешко (125 до 150 грама) и зачинете по желба. Во друг сад издинстајте ситно исечен црвен кромид и два домати, додадете месо и оставете ги на огин уште 15 минути. 

4. ДЕН

Ручек: Ладно уживање

Во 300 грама исечени домати, една пиперка и краставица, додајте лажица маслиново масло и ставете го тоа во миксер заедно со две чешниња лук. Извадете ја смесата и декорирајте со две парчиња леб ставени на тост. По желба ставете зачини. .

Ужинка: Сендвич со домати

Вечера: Домати со ориз

Издлабете три домати и ставете ги во огноотпорен сад. Измешајте 100 гр. свежо сирење или урда и 125 гр. полу-варен ориз, малку босилек, сецкани домати и лук. Со смесата наполнете ги доматите. Печете 25 минути на 200 степени. 

5. ДЕН

Ручек: Италијанска салата

Направете тост лепчиња, исечете ги на коцки. Потоа во еден сад ставете 400 гр. домати, малку зелена салата, прелијте со две лажици маслиново масло и оцет и посолете. Преку салатата посипете ги коцките од лепчињата на тост.

Ужинка: Јаболко со мед и нане

Вечера: Паприкаш

Испржете главица ситно исечкан црвен лук, додајте 200 гр. компир исечен на коцки, четири моркови исечени на кругови, малку праз и 100 грама печурки. Зачинете, додадете 100 мл. супа од зеленчук и една чаша сок од домати. Гответе уште 15 минути.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Скопје
Н/А
Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Виц на денот
Перо и Митра водат лјубов на кревет. Перо легнат на грб, а Митра му го пусхи.По 15 минути поцнува Перо да вика:
-Митрооо, дувај Митро!
-Сто е бе Перо схо те маци?
-А мори дувај...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Денес, 22.06.2017 (четврток), на патниот правец Р1202 Маврово–Дебар на делот од с.Рајчица – Мелнички мост, поради изведување градежни работи на пат (асфалтирање), сообраќајот ќе...
Верски календар
свештеномаченик Тимотеј. Во четвртиот век свети Тимотеј беше епископ на градот Пруса (во денешна Турција). Имаше достигнато таква внатрешна чистота, што Бог му даде дар на...
На денешен ден
1633.- Судот во Рим, составен од црковни лица, го...
1668.- Во Неапол е роден Џовани Батиста Вико,...
1915.- Во Прилеп е роден Кузман Јосифовски-Питу,...
1995.- Во Ла Џола, во САД, умре Џонас Салк,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби