Природни начини за хидратација на сува кожа

Луѓето кои природно имаат сува кожа, треба подобро да се грижат, а најдобри резултати ќе постигнат на природни начини. По зимскиот период, нашата кожа е жедна за хидратација. Понекогаш обичното млеко за тело не е доволно, па затоа треба да се грижите многу повеќе.

ВодаПијте многу вода и хидратирајте се и од внатре и од надвор. Водата е најприродниот, наједноставниoт и најефикасниот лек за сува и дехидрирана кожа. Консумацијата на вода ќе го поттикне варењето, а кожата ќе ја направи сјајна. Исто така, водата помага при отстранување на токсините кои може да излезат преку кожата, но благотворна е и за срцето и бубрезите. Препорачаната дневна доза е два литри дневно.

Природни сапуни

Трудете се да користите природни сапуни за лична хигиена. Секогаш проверувајте ги етикетите и избегнувајте ги оние козметички препарати кои имаат многу хемикалии. Бирајте сапуни со природни состојки, кои ќе ја влажнат вашата кожа.

МедОрганскиот мед е одличен за природна хидратација на кожата, а познато е и дека има антибактериско и антисептичко дејство. Медот ќе ја намали иритацијата на кожата и ќе ги спречи инфекциите. Пет дена последователно нанесувајте мед на критичните делови на кожата и оставете го медот да отстои 5-10 минути. Потоа измијте се со млака вода. Резултатите за брзо време ќе бидат видливи.

Кокосово и маслиново масло

Кокосовото масло може во голема мера да им помогне на луѓето со дерматитис за кои е карактеристична сувата кожа попратена со чешање. Навлажнете ја кожата со вода и нанесете кокосово масло во тенок слој. Најдобро е тоа да го направите пред спиење. Маслиновото масло содржи антиоксиданси кои ќе ја хидратираат кожата и ќе и ја пружат неопходната нега. Ако се масирате со маслиново масло пред туширање, ќе го спречите сушењето на кожата по жешката вода.

ОвошјеПотрудете се да јадете повеќе овошје бидејќи истото содржи многу вода. Преку консумирањето на овошје ќе внесете и минерали и витамини кои и се неопходни на кожата. Доволно е да внесувате две овошки за појадок и набрзо ќе ги забележите резултатите.

Навлажнувач на воздухот

Освен што е добар за респираторниот систем, навлажнувачот на воздухот ќе го спречи сушењето на вашата кожа. Ставете го во спалната соба или таму каде што поминувате најмногу време во текот на денот. Водите сметка и за тоа да го намалите греењето зимно време, бидејќи топлиот воздух дополнително ја суши кожата.

Немојте да се туширате со врела водаМора да ја намалите температурата на водата додека се туширате. Врелата вода, исто како и јаките сапуни и гелови за туширање, го отстрануваат површинскиот слој за масна кожа. Умерената температура на вода повеќе ќе и одговара на вашата кожа.

Омега 3 масни киселини

Омега 3 масните киселини се наоѓаат во рибите (скуша, лосос, свежа туна, сардина, пастрмка), лененото масло, семките од чиа и јаткастите плодови. Со редовно внесување на омега 3 масни киселини, вашата кожа ќе биде поздрава, посјајна и со појак тонус. Освен што ја хидратизира кожата, ги спречува воспаленијата и може да се користи при изгореници од сонце. Потрудете се да внесувате омега 3 преку храната или користете суплементи кои го надокнадуваат витаминот D.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Единаесетгодишната Ариета ја прашала мајката:
-Мамо, дали можам да добијам дете?
-Да, можно е.
На тоа осумгодишната Карен додала:
-А јас, мамо?
-Не - одговорила мајката. -Ти...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема поголеми задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација...
Верски календар
Емилијан Исповедник. Во првата половина на деветтиот век свети Емилијан беше епископ во градот Кизик, во времето кога во Византија царуваше иконоборецот Лав Ерменецот. Поради...
На денешен ден
1923.- Во селото Сингелиќ, скопско, е родена...
1927.- Харвардскиот професор Филип Дринкер...
1944.- Во Дамбертон Оксу, во близина на...
1947.- Со одлука на Владата на Народна Република...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби