Тајни кои физиотерапевтите никогаш нема да ги споделат со вас

Со оглед на стресот со кој се соочуваме, се препорачува човек еднаш (па дури и повеќе пати) во неделата да отиде на масажа. На тој начин се опуштаат телото и мозокот, а се намалува стресот. Сепак, сигурно сте се запрашале што мислат физиотерапевтите за вас, дали е непријатно што сте доживеале некоја чудна ситуација, дали и другите се возбудени како и вие... Толку многу прашања кои ви е непријатно да ги прашате физиотерапевтите.

Тие забележуваат многу работи, но мудро си молчат. Кои тајни никогаш нема да ви ги кажат?

-Масажите не се само за богаташите. Секој може да си дозволи масажа, бидејќи постојат салони кои нудат масажи по мошне пристапни цени.

-Можеби е добро да не знаете што сакате, но за добра масажа, клучна е комуникацијата. Добро е да кажете каде ве боли, каде сте здрвени за да знае оној кој ве масира каде да обрне поголемо внимание.

-Физиотерапевтите знаат многу за анатомијата и физиологијата на човечкото тело, а исто така знаат и многу различни техники на масажа.

-Постојано се зафатени, па почитувајте го нивното време. Пристигнете на масажа во точно закажаниот термин, ни минута подоцна.

-Ако се возбудите, се забележува. За жените не е толку забележливо, но за мажите е. Сепак, не сте ни први ни последни, па масажерите имаат огромно разбирање за тоа и си продолжуваат со работата.

-Не, не треба ни да размислувате за „среќен крај“ бидејќи тоа нема да се случи. Ако сакате нешто такво обратете се на друго место.

-Физиотерапевтите почитуваат одредени граници на вашето тело и никако не ги поминуваат. На пример, не масираат во внатрешноста на вашите бутови.

-Најважниот дел од вашето тело се стапалата, па масажата на стапалата може да заврши огромна работа. Никако не го скокајте овој дел.

-Најлошо е ако се појавите на масажа без да се истуширате. Тоа е најголемата грешка која може да ја направите. Исто така, средете се, бидете депилирани.

-Порите ќе ви се отворат за време на масажата и мртвите клетки од вашата кожа ќе излезат на виделина.

-Чудно е ако испуштате некои звуци. Само опуштете се и уживајте.

-Масажерите гледаат различни тела за време на својата работа, па вие сигурно не сте најлошо нешто што го виделе. Така да, бидете опуштени.

-Ако имате некоја физичка активност, одете на масажа неколку денови пред тоа. На тој начин, мускулите ќе имаат време да се подготват за она што ги чека.

-Сепак, ако сте болни, повредени или ако земате некоја терапија, добро е прво да се консултирате со вашиот доктор дали може да одите на масажа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Како да занимаваш плавуша?
- Стави ја во округла соба и кажи и дека во некој ќош ја чека вибратор.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива пo претежно суви коловози, освен на осојничавите места. Од 15 ноември, на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на...
Верски календар
На денешен ден
- Ден на македонските студенти
- Ден на светите Петнаесет тивериополски...
1282.- Умре византискиот цар Михаило VIII...
1475.- Роден е италијанскиот римокатолички...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби