Најлоши совети кои ги добиле успешните жени

Често несигурноста има огромен удел во однос на нештата кои ги правиме, па понесени од неа знаеме да побараме совет од други лица кои некогаш знаат да бидат корисни, а понекогаш може да зажалиме што сме ги послушале. И дел од најуспешните жени биле ставени во ваква положба. Ова се дел од најлошите совети кои тие решиле да не ги послушаат, како и поуките кои ги извлекле од нив.

Ме охрабруваа да лажам

Директорката за продажба на Spotify, Андреа Ингам вели дека токму еден од советите кои и биле дадени пред да успее е дека секој кој успеал во нешто го направил со помош на лажење. Водена од ставот дека дури и најдобронамерната лага се открива со тек на времето и изгледа лошо во очите другите, таа се спротивставила на тоа и избегнувала да одговара на прашања на кои немала одговор.

Да се откажам од кариерата да бидам светски познат новинар и да станам моделУште еден потполно погрешен совет овој пат упатен кон директорката на ABC Regional, Фиона Рејнолдс.
-Да го слушав секој совет кога некој ќе ми речеше да го променам своето работно место за работно место со поголема плата денес ќе бев богата, но сепак не богата колку што реално сум.
Да ја променам работата која сакав да ја работам и да ја заменам со нешто што не сакав да го работам претставуваше кошмар за мене.
Кога подобро размислив како би можел некој да има голема заработка доколку не биде успешен во тоа што го работи, а знаеме дека успехот произлегува токму од љубовта, волјата и вложениот труд во тоа. Не можев да замислам да се видам себеси на тоа работно место, а не пак да го работам со толкав елан како што ја работам мојата сегашна работа, објаснува таа.

Работата во државна институција е постабилна наспроти отворањето на  сопствен бизнисЕден од полошите совети кои ги издвојува основачката на The Remarkable Woman, Шивани Гопал, бил токму овој.
Тоа можеби е точно. Но, само ако на некој не му успеало тоа што го правел, не значи дека нема да ви успее и на вас. Всушност главниот клуч на успехот се наоѓа во ризикот кој би можел да го преземете, поместувањето на веќе поставените граници и секако вашиот потенцијал, независно дали тоа е работа во државна фирма или пак сопствен бизнис.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Упс, грешка! - рече ежот и се симна од четката.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1531. Папата Клемент VII нареди во португалската...
1538.- Папата Павле III го исклучи од...
1718.- Англија и објави војна на Шпанија.
1749.- Роден е Доменико Чимароза, италијански...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби