Ги откриваме тајните на долговечноста

Популацијата во светски рамки, алармантно се зголемува. Според статистиката се покажува дека најдолговечни се луѓето кои живеат во Јапонија, а потоа следат луѓето од  Кина, Сад, Италија и Индија.

Прочитајте ги тајните на овие нации за кои тврдат дека доколку се применуваат, долгиот живот е загарантиран.

1. Секогаш однесувајте се позитивно

Животот е една долга патека по која брзо патуваме. На крајот на патот нема награда за тоа кој прв ќе пристигне, па затоа и нема потреба од никакво брзање. Поентата е да патуваме и да правиме работи кои ќе ни причинат задоволство. Стресот има голема улога во нашиот живот иако тоа не го забележуваме. Воедно, вибрациите со кои зрачиме и енергијата која ја поседуваме имаат голема важност за нашето здравје. Повеќе од докажано е дека среќните луѓе живеат подолго и живеат поисполнет живот.

2. Секогаш имајте смисла за хумор

Животот е премногу краток да не ја имаме смислата за хумор. Апсурдно е да се смееме на туѓата несреќа, но од друга страна секогаш треба да наоѓаме причина за шега. На тој начин не само што ќе го направиме нашиот живот забавен, туку и можеби ќе разубавиме нечиј друг. Смејте се повеќе, помалку грижете се и го имате рецептот за среќен и долг живот.

3. Одржувајте го мозокот активен

Секогаш бидете во акција. Секогаш ангажирајте го работењето на мозокот. Сложувајте сложувалки или пак решавајте крстозбор.4. Секогаш бидете чисти

Хигиената нека е на ниво. Колку и да звучи како клише, но исклучително важно е да ги миете рацете пред секој оброк, водите здрав начин на исхрана и секогаш  да имате неколку минути во денот за да посветите на физичката активност. Бидете што е можно повеќе во контакт со природата.5. Живејте скромно

Сите ние сме во трката да заработиме што повеќе материјални добра. Не ви препорачуваме да сонувате и целите помалку, туку да уживате во тоа моментално го имате. Секое уживање да биде умерено така што подолго ќе имате можност да уживате во нештата.
Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено пo наместа влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските места. Намалена видливост поради појава на магла од 50...
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби