Студија покажа дека имаме „очи на тилот“

Изразот да се има „очи на тилот“ значи „да се има увид на случувањата околу нас“.

Сега една јапонска студија наречена „ Просторни претстави на околината на гледачот" покажала дека ова е многу повеќе од поговорка.

Според истражувачите, просторната претстава околу гледачот надвор од неговото видно поле е клучна за движење во тродимензионалниот свет. За да се добие таква претстава, постои процес на учење кој ги интегрира визуелните информации од различни гледни точки, покривајќи ги сите 360° визуелни агли.

За потребите на студијата, бил направен експеримент каде две групи набљудувачи стоеле во центар помеѓу 6 дисплеи. На секој дисплеј истовремено се појавувале букви, а од набљудувачите било побарано да ја пронајдат целта т.е одредена буква. Целната буква како и одвлекување на вниманието на разни начини биле дистрибуирани на 6-те дисплеи по случаен избор.

Снимено било времето на реакцијата, а откако биле експонирани на истиот просторен распоред, набљудувачите биле способни да ја лоцираат целната буква побрзо, дури и кога таа се наоѓала зад нив.

Ова покажува дека визуелното процесирање не е ограничено на визуелното т.е видно поле.

Резултатите од студијата индицираат дека нашите мозоци се способни за креирање претстави од нашето опкружување кои ги користиме да „гледаме назад“ без да ја вртиме главата. Преку сетилото за вид сме свесни само за она што се наоѓа пред нас, но мозокот конструира свет во 360°.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби