ДЕЦАТА ПРИРОДНИ ЈОГИНИ

Зошто јогата е мошне кориснa за вашите деца?

Јогата стана доста мејнстрим за возрасните во последниве години, но дали некогаш сме размислувале да ја споделиме оваа пракса со нашите деца?

Таа може да има корист за децата значително, а на некој начин, можеби дури и повеќе отколку што им дава на возрасните.

Предности на јогата1. Јогата е неконкурентна

Во денешниот свет слушаме толку многу за да бидеме најдобри и да постигнеме најмногу. Јогата ги учи децата дека нивните тела се различни; различни тела прават различни работи и сето тоа се во ред. Никој не е подобар или полош во јогата; сите ние само ги истражуваме нашите тела и учиме од нив на свој начин. Јогата е навистина за секое тело.

2. Јога нè учи на самоприфаќање

Како што на децата им дава можност да научат нешто што е неконкурентно, исто така ги учи децата да ги прифаќаат и да се негуваат себеси кави што се. Повторно, со општеството што испраќа толку многу пораки на несоодветност, јогата ги учи децата да се сакаат.

Научив млад - е неверојатно вредна лекција за децата која ја зголемува самодовербата што доаѓа во текот на тинејџерските години и пошироко.

3. Namaste: (Светлината во мене ја гледа светлината во вас)

Јогата ги учи децата на прифаќање и толеранција кон другите. Во јога праксата, децата учат рано во животот дека сите живи суштества треба да бидат негувани и почитувани какви што се, со што се помага да се создаде помирен свет во нашата иднина.

4. Јога поттикнува здрави навики

Секоја програма за вежбање која ќе се започне во детството им помага на децата да останат физички активни и здрави како начин на живот. Сепак, јогата го зема тоа уште повеќе со тоа што ги подучува не само на здравите навики споменати погоре, туку и здравиот пристап кон јадење и способноста да се смири и да се фокусира умот.

5. Фокус. Фокус. Фокус.

Живееме во свет на одвлекување на вниманието. Се повеќе и повеќе во овие денови, децата изгледаат како дека не можат да се фокусираат на ништо за пристоен временски период. Јогата може да помогне со тоа. Ги учи децата да бидат присутни и да се концентрираат и да се фокусираат на нивното дишење.

Тие учат како здивот може да им помогне во текот на денот, во секоја ситуација. Тие учат да се фокусираат на позицијата така што учат правилно усогласување на телото, и притоа да научат да се фокусираат на нивните тела и како тие функционираат - насочување на секој екстремитет или дел од телото низ нијанси на поза.6. Јогата ги учи техники на смирување

Младите деца се занимаваат со фрустрации најчесто со плачење и исфрлање на бесот. Кога учат правилно здрави техники за дишење и алатки за да го фокусираат умот, тие почнуваат да учат како да ги применуваат тие алатки во секојдневниот живот и соодветно да реагираат на секоја ситуација.

Како возрасен, гледам подобрувања во оваа област на себе. Замислете ако ги пренесеме овие техники на децата?

7. Децата учат самосвест преку јогата

Повторно, во насочувањето на нивните тела низ позициите, децата учат повеќе за нивните тела и за што се способни. Тие учат повеќе за нивните умови и како можат да влијаат не само на сопствените ставови и пристапи кон животот, туку и на ставовите на другите.

Тие учат дека можат да го постигнат тоа преку своите мисли и како избираат да реагираат на било која дадена ситуација. Кога телото, умот и духот работат заедно, им помага на децата да се развијат во посигурни, љубезни, одговорни возрасни лица.

8. Јогата го поддржува позитивното ментално здравје кај децата

Кога децата учат да се прифатат и да се сакаат себеси за тоа кои се, да го видат доброто во другите, да ги фокусираат и смират своите умови и да бидат свесни за своите вродени способности, учат алатки за издржливост. Поголема е веројатноста да бидат позитивни,оптимисти за животот и нивните способности. Можеби најважно, јогата ги учи децата дека релаксацијата е дозволена. Релаксирањето не е лесно и учењето да се релаксира може да потрае,но затоа резултатите се магични.

На децата секогаш им е кажано дека треба да бидат ангажирани и продуктивни. Нивните мали умови скокаат од една активност во друга и тоа преку целиот ден, честопати ова се случува пред спиење. Јогата ги учи децата дека не мора секогаш да биде тоа така. Ако децата можат да научат како да се одморат и да бидат мирни, тие ќе можат подобро да го разберат стресот и притисоците што ќе почнат да ги погодуваат додека стареат.

Децата се всушност природни јогини. Нивната вродена доверба во другите, во комбинација со недостатокот на инхибиции, им овозможува да ги применат учењата на јогата и да растат од нив на инспиративни начини. Возрасните имаат многу да учат од начинот на кој децата ја впиваат јогата! Ако можеме да ги водиме до таму, ние не само што ке имаме корист од тоа туку ќе уживаме и ние додека уживаат и тие во тоа.

Текст: Александра Малиновска

Доколку ви се допадна овој текст, повеќе вакви и слични содржини можете да прочитате на ШУМ - Интерактивно списание за сите љубители на спортот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Која е најголемата навреда во Шкотска?
- Ќе ми платиш ти за тоа!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на поштарско-телеграфските...
- Денеска е Ден на планетата Земја
1529.- Во Сарагоса е потпишан Договор со кој...
1724.- Роден е германскиот филозоф Имануел Кант,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби