Зимски активности кои согоруваат многу калории

И во текот на зимата постојат многу фитнес активности кои можат да се прават на отворено. Некои од нив согоруваат многу повеќе калории отколку, на пример, трчање на лента во теретана. Такви се:

1) Шетање/планинарење/трчање во обувки за снегСите овие активности со специјални обувки за снег побаруваат значителна мускулна издржливост, а го подобруваат и балансот на телото, притоа согорувајќи околу 476 калории за еден час. За поинтензивно согорување, одберете повисок терен, со што повеќе ќе ги вежбате нозете.

2) Лизгање на мразЛизгањето на мраз согорува околу 408 калории на час, а различните видови на лизгање нудат уникатни фитнес придобивки: наглите промени на правецот на движење создаваат подобра стабилност на телото и кардиоваскуларна издржливост, додека пак уметничкото лизгање го подобрува балансот и координацијата на телото.
3) СкијањеСкијањето е неверојатно ефикасна активност, бидејќи го активира целото тело, притоа согорувајќи најмалку 408 калории на час. Колку побрзо скијате и колку подлабок е снегот, толку повеќе калории се согоруваат.

Скијањето на удолница согорува помалку калории – околу 272 на час – со маневрирањето помеѓу препреките, скоковите и слично го подобрува балансот и силата на колената и колковите. Користењето пак на стапови за скијање ги зајакнува рамениците и торзото.

4) СанкањеОмилената зимска активност од детството е одлична и за возрасните.

Санкањето е кардио вежба со која се вежбаат и нозете и рацете (доколку влечете некого на санката) и согорува околу 408 калории на час. Искачувањето по угорницата од која потоа се спушта санката е она што најмногу ги согорува, а колку таа е пострмна, толку повеќе калории се согоруваат.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто втори февруари го викаат педерски празник? Зашто на хрватски се вика "Други - другога ..."
Се шета лисицата низ шумата, мртва - гладна, кога од една грмушка слуша...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Кенија
1642. - Холандскиот морепловец Абел Тасман го...
1821.- Во Руан е роден Гистав Флобер, француски...
1922. - Во Бенешов, кај Прага, е роден Франтишек...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби