Паметен фустан покажува колку често жените се зграпчувани во јавност

Во обид да ги принудат скептиците да ја признаат распространетоста на сексуалното вознемирување, швајцарскиот производител на пијалаци Schweppes и бразилската маркетинг агенција Ogilvy создале кампања наречена „Dress for Respect”, за чии потреби бил креиран „паметен фустан“ опремен со сензори кои следеле колку пати некој ја допирал личноста која што ја носи, кој жени го носеле во бразилски ноќен клуб.Кога некој ја допирал жената која го носела фустанот, допрената област се осветлувала на компјутерскиот екран во контролната соба каде се следеле сигналите кои безжично се пренесувале од фустанот. Бил забележуван и интензитетот на допирот, бидејќи сензорите можеле да го мерат и притисокот.

За помалку од 4 часа, мажите ги зграпчувале и допирале трите жени кои го носеле фустанот вкупно 157 пати – што е повеќе од еден допир на секои 5 минути.Ова не е прв пат технологија да се употребува за да се потенцира сексуалното и другите видови на вознемирување – жртвите на вознемирувањето на работно место може да ја користат апликацијата Talk to Spot за да ги документираат нивните искуства, додека оние на кои тоа им се случува на улица може искуството да го споделуваат преку платформата Hollaback!Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто втори февруари го викаат педерски празник? Зашто на хрватски се вика "Други - другога ..."
Се шета лисицата низ шумата, мртва - гладна, кога од една грмушка слуша...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Кенија
1642. - Холандскиот морепловец Абел Тасман го...
1821.- Во Руан е роден Гистав Флобер, француски...
1922. - Во Бенешов, кај Прага, е роден Франтишек...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби