Положбата во која спиете влијае врз вашето здравје

Спиењето е природна состојба, дел од биолошкиот ритам, кој циклички се менува преку стадиумот на будност. За време на спиењето, телото мирува, свеста одмара, потсвеста поправа и подготвува, а внатрешните органи работат со намален интензитет. Многу истражувања се покренале на оваа тема, а често научниците имаат слично мислење.Тие утврдиле дека е најдобро да спиеме од 22 часот до 6 часот наутро за целосно да се одмориме и да го одржуваме оптималното здравје. Човечкото тело е предодредено да биде во состојба на одмор, поправување и детоксикација. Ако не спиеме како што треба и колку што ни е потребно, ќе патиме од различни болести и проблеми. На пример, ако сте будни до доцна во ноќта, поради работа, иако седите или лежите, телото не се одмара. Затоа мора да ги следите правилата за најдобар и најздрав одмор на телото.

Примери за добар одмор:

  • 21:00-22:00 Телото ги елиминира токсичните хемикалии од имунолошкиот систем. Најдобро е цврсто да заспиете во овој период за телото правилно да ги изврши вегетативните функции.
  • 22:00-01:00 Црниот дроб ги елиминира отровите и се регенерира.
  • 00:00-04:00 Коскената срж создава крв
  • 00:00-03:00 Жолчниот меур ги елиминира отровите и се обновува
  • 03:00-05:00 Белите дробови ги елиминираат токсините и се обновуваат
  • 05:00-07:00 Дебелото црево ги елиминира токсините и се обновува, а во тоа време потребно е и празнење
  • 07:00-09:00 Витамините, минералите и хранливите состојки се впиваат во системот за варење и е вистинско време за појадок

Освен времето на спиење, мошне важна е и позицијата на спиење. Ако спиеме во некоја лоша состојба, тогаш телото повеќе ќе го измориме отколку што ќе го одмориме.

Зошто е толку важна положбата за време на спиење?

Нашето тело е функционална тежина со која се служиме за да го исполниме сето она што сме го замислиле. Сите наши мускули, коски, зглобови и органи ни го даваат телесниот облик, а се во внатрешноста на телото е поврзано. Кога сме во легната положба, нашето тело се прилагодува на подлогата, па се ротира, витка или станува напнато, а по подолго време може да почне и да не боли.

Подлогата на која редовно спиеме, треба да биде квалитетно рамна и погодна за секој дел на телото. Освен добра подлога, потребна ни е и перница, за делот кој не лежи на подлогата, односно вратот. Висината на перницата не смее да ја наруши физиолошката искривеност на вратните и грбните пршлени.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Слушнал Мујо дека тестисите од мајмун се многу скапи,
па му рекол на Хасо :Ај да уловиме некој мајмун и да
му ги продадеме тестисите? Се согласиле, набавиле пушка
и ловечко...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Денеска поради штрајк на грчката царинска служба, сообраќајот на ГП „Дојран“ ќе биде во прекин во времето од 5 до 23...
Верски календар
апостол Тома. Свети апостол Тома е познат меѓу народот по неговото неверување, но на малку луѓе им е јасно дека се работи за сомнеж во воскреснатиот Христос како Спасител. Во...
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби