Вежбањето освен телото го зајакнува и мозокот

Група научници од Универзитетот во Отава објавиле докази дека вежбањето, освен телото, го зајакнува и мозокот.

Физичките вежби, а особено аеробните, имаат многу позитивно влијание на мозокот. Постојат многу научни докази дека вежбањето создава неврогенеза, што претставува формирање на нови неврони и поправка на старите. Бидејќи мозокот е воглавном направен од неврони, високото ниво на неврогенеза е добра индикација за здрав мозок.

Учењето на нов спорт или некоја вежба за првпат, ја предизвикува способноста на мозокот да ги ремоделира своите конекции, а неврогенезата се активира најмногу по подолг период на аеробно вежбање – во многу поголем степен отколку при вежбањето со високи интервали.

Што се случува во мозокот кога, на пример, наместо да кревате тегови, трчате подолг период?

Најочигледен и релативно непосреден ефект е т.н „runner’s high”, односно тркачки „хај“. Тоа е чувството кога после еден или два часа аеробна вежба, се чувствувате еуфорично подолг период. Ова чувство е предизвикано од природните опојни дроги кои телото ги создава за време на вежбањето, бидејќи овие хемикалии влијаат на деловите на мозокот поврзани со емоционалното процесирање – всушност, вашето тело обезбедува доза на природен антидепресив.

Во студијата на научниците од Универзитетот во Отава се вели дека постои уште една хемикалија наречена VGH која се зголемува по аеробично вежбање, но дека не се знае нејзината комплетна функција.

Тие работеле со глувци кои не биле нормални – имале генетска дисфункција која предизвикувала отежнато чекорење и движење, како и скратен век на живот. И двете работи биле асоцирани со генетска деградација на малиот мозок, дел од мозокот кој ги контролира физичките движења.

Научниците откриле дека генетското оштетување кај глувците можеле да го „поправат„ на два начина – или да им дадат голема доза VGF или да ги стават да трчаат на трака. И во двата случаи глувците живееле подолго, се движеле нормално и покажале позитивни резултати во врска со поправање на инфраструктурата на мозочните ткива.

За жал, дозата VGF која им била давана на глувците е невозможно да биде дадена на ист начин и кај луѓето, бидејќи тоа било извршено преку вирусна инфекција.

Тоа значи дека VGF во форма на пилула никогаш нема да биде достапна за нас, па единственото решените да се „издрогирате“ со оваа супстанца ќе биде да ги врзете патиките и да се „зафатите„ со трчање.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Слушнал Мујо дека тестисите од мајмун се многу скапи,
па му рекол на Хасо :Ај да уловиме некој мајмун и да
му ги продадеме тестисите? Се согласиле, набавиле пушка
и ловечко...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
апостол Тома. Свети апостол Тома е познат меѓу народот по неговото неверување, но на малку луѓе им е јасно дека се работи за сомнеж во воскреснатиот Христос како Спасител. Во...
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби