ИСТЕГНЕТЕ СЕ И ЗАБОРАВЕТЕ НА СТРЕСОТ

Пилатес вежби за мир на духот и телото

Вежбите на основен пилатес помагаат при балансирање, центрирање и контрола на движењата, а исто така и ги зајакнуваат и истегнуваат мускулите. За да ја постигнете посакуваната рамнотежа во животот помеѓу духот и телото, добро е да се придружувате до следните вежби:

Вежба бр.1

Првата вежба е вежба за дишење. Со оваа вежба треба да го раздвижете крвотокот и на тој начин да го загреете телото.Легнете на грб, подигнете ги главата, вратот и рамената од подот, а рацете испружете ги покрај колковите. Нозете подигнете ги под агол од 90 степени. Ако сте почетник, доволно е само да ги свиткате нозете и да ги поставите стапалата на земјата.

Во оваа положба земате воздух преку носот, а го испуштате преку устата, што е карактеристично и за сите други вежби. Рацете движете ги како да удирате по ниво на вода, повторувајќи 10 пати.

Вежба бр.2

Со втората вежба ќе го зајакнете центарот на моќта и ќе ги истегнете мускулите на грбот.Легнете на грб. Полека станувајте со кренати раце кон плафонот земајќи воздух, а потоа истегнете ги рацете нанапред испуштајќи го воздухот. При исправување и враќање наназад кон легнатата состојба важно е стомачните да ви се стегнати. Ако вежбата со исправени нозе ви е тешка, направете ја со свиткани колена. Повторете ја 5 до 8 пати.

Вежба бр.3

Оваа вежба ги зајакнува и ги истегнува нозете од колковите.Легнете на грб, привлекувајќи ја едната нога накај себе, испружете ја високо накај плафонот и правете кружни движења, при тоа не го мрдајте телото. Со земање воздух го започнувате кругот, а со испуштање на воздухот го завршувате. Направете од 5 до 8 повторувања.

Вежба бр.4

Со оваа вежба се истегнува долниот дел на грбот и задната ложа. Помага при чистење на белите дробови и ни го подобрува центарот на моќта.За почеток вдишете и седнете. Седнете на начин на кој ќе се истегнувате нагоре, а нозете ќе ви бидат раширени нанапред. Рацете поставете ги во рамнина со рамениците пред себе, а паралелно со нозете. Веднаш ќе го почувствувате истегнувањето. Со издишување вратете се на почетната положба. Повторете ја вежбата 5-8 пати.

Вежба бр.5Вежбата ќе ви помогне да го истегнете и зајакнете долниот дел од рбетот и ќе го подобри дишењето.

Седнете со нозете поставени во ширина на колковите, а рацете во висина на рамената. Истегнете го телото накај плафонот, не оптеретувајќи ги колковите. Земајте воздух и ротирајте го горниот дел на страна, не помрднувајќи ги нозете од подот. Раката придвижувајте ја до стапалото на ногата. Истото повторете го и на другата страна. Повторете ја вежбата 5-8 пати.

Вежба бр.6

Со оваа вежба го истегнувате долниот дел на грбот и крстната коска како и се одмарате од претходните вежби.Седнете на колената со благо раширени нозе и истегнете се нанапред. Стегнете ги стомачните мускули. Рацете поставете ги пред телото, а дланките на подот. Останете неколку секунди во оваа положба. Оваа вежба се повторува само еднаш.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува Трпе во кафеана. Ја здогледува шанкерката, многу ја бендисува. Арно ама околу неа на шанкот седеле десетина мажи. Трпе го вади пиштолот и ги упуцува сите. Приоѓа на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица -...
Верски календар
Мартин Исповедник. Свети Мартин живеел во седмиот во седмиот век, во Рим. Неговиот живот, исто како и животот на свети Максим Исповедник го одбележа борбата против еретиците...
На денешен ден
1521.- На филипинскиот остров Макатан домородците...
1791.- Роден е Самјуел Морзе, американски...
1830.- Јужноамериканскиот револуционер Симон...
1905.- Кај месноста Свиланово, во близина на...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби