3 физички придобивки од јогата

1) Ја зголемува силата

Јогата не е само истегнување – возможно е да сте силни, но не и флексибилни. Истегнувањето не е само пасивно, и доколку само се прават разни форми со телото без тоа правилно да се изведува, можни се и повреди. Затоа, потребно е да се научи истовремено телото и правилно да се истегнува, но и притоа да се употребуваат мускулите. На тој начин, силата и флексибилноста работат заедно, и постојано се зголемуваат и подобруваат.

2) Го активира парасимпатичниот нервен систем

Човечкиот нервен систем се дели на парасимпатичен и симпатичен. Првиот функционира кога сме релаксирани и кога нивото на кортизол ќе опадне, додека вториот е активен кога телото е во ситуации кога е потребно да се бори против нешто (стрес, трауматски повреди и сл.) Поголем дел од животот го поминуваме во симпатичниот нервен систем бидејќи се справуваме со секојдневниот стрес, и константно испуштаме кортизол во него. Парасимпатичниот се активира со фокусирање на дишењето, кога може да навлеземе во релаксирана состојба – а начинот на дишење кој се употребува во јогата ја овозможува таа состојба.

3) Го релаксира мускулот псоас

Овој мускул го поврзува горниот дел на фемурот со горниот дел на внатрешниот дел од бутот, и е единствен кој ги поврзува нозете со ‘рбетот. Проблемите врзани со овој мускул можат да се решат со јогата, вклучувајќи ја и стимулацијата за производство на кортизол преку негова постојана контракција што се случува од преголема неактивност, при што предизвикува затегнатост во долниот дел на грбот и колковите, што доведува до хронични болки.

Оваа компресија на мускулот дури може да доведе и до ишијас, болна состојба која е резултат на притиснат нерв.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Воделе љубов глушец и слоница. Утрото глушецот кога се разбудил ја нашол слоницата мртва и си рекол:
- Е, што ти е судбина, за една ноќ уживање сега треба цел живот гроб да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска...
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби