Природни лекови за грип кои функционираат

Покрај лековите кои се препорачуваат за грипот, добра одбрана претставуваат и разни билки, суплементи и храна кои го зајакнуваат имунолошкиот систем. Еве дел од нив кои функционираат во борбата против грипот:

1) Храна богата со витамин Ц

Истражувањата покажуваат дека големите дози витамин Ц по појавата на симптомите на грип можат да ги намалат за 85%. Затоа, доколку почнете да ги чувствувате овие симптоми, внесувајте не само пијалаци богати со витамин Ц бидејќи тие содржат и многу шеќер, туку и зеленчук како брокула и прокељ. Пожелна е и суплементација со до 4000 милиграми витамин Ц дневно.

2) Витамин Д

Овој витамин ја регулира експресијата на над 2000 гени, вклучувајќи ги и оние од имунолошкиот систем, а се наоѓа во храната и природно се синтетизира од телото кога кожата е експонирана на сончева светлина. Храна богата со витамин Д е масната риба како туна, скуша и лосос, млечни производи и жолчката од јајцето.

3) Ѓумбир

Скорешни студии покажале дека ѓумбирот ја намалува болката и воспалувањата, па затоа се препорачува додавање на ѓумбир во храната или чаеви и домашни џусеви.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Денес, на 19.03.2019 година од 13:00 до 15:00 часот, регионалниот пат Старо Нагоричане -...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби