Најлошите симптоми за време на менструалниот циклус

Менструалниот циклус е нешто низ кое поминува секоја жена, додека едни поминуваат без ниеден симптом, за други тоа претставува голема тешкотија.

Еве дел од најлошите симптоми кои може да ги имате за време на менструалниот циклус, а доколку немате ниеден од нив значи дека навистина сте родени под среќна ѕвезда:Постојан глад

Еден од најчестите симптоми кои најмногу иритираат е чувствување на глад дури и после внесениот обилен оброк. Оние кои го имаат голема мака мачат со контролата врз храната, а диетите за нив се невозможна мисија. Единствен начин за да го регулираат е внесување на мала количина на храна која ќе ја консумираат почесто, но често и тоа не помага премногу.

Главоболки

Познато ви е дека во тој период се чувствувате како цело тело да ви се распаѓа, а болки имате низ секој мускул. Сепак, една од поголемите болки кои може да ги почувствувате е главоболката. Чувството дека носите темпирана бомба на вашиот врат која ќе експлодира во секој момент навистина е иритирачко.Испуштање гасови

За време на циклусот еден од начините да се ослободите од подуениот стомак е да испуштите гас. Иако знае да биде многу непријатно, не се воздржувајте, бидејќи доколку предолго се грчите и држите во себе, како резултат на тоа може да ви се појават дополнителни стомачни болки.

Грчеви

Грчевите често знаат да бидат со голем интензитет. Некои може да се смират со помош на топла вода ставена на стомакот, но ќе добиете пообилно крвавење. Најдобар начин е да ја издржите, но доколку забележите јачината дека се зголемува интензивно земете лек кој е пригоден против менструални болки.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби