Медот го намалува мамурлакот и ја лечи кашлицата

Медот се користи скоро 8000 години како еден вид лек, а покрај засладувањето има полно здравствени и козметички придобивки.

1) Ја навлажнува кожатаДерматолози го препорачуваат медот како навлажнувач на кожата за третирање проблеми како сува кожа и акни. Неговиот хидрантен ефект се должи на молекулите шеќер кои помагаат во задржувањето на водата во кожата.

2) Го намалува мамурлакот

Фруктозата која ја има во медот му помага не телото поефективно да го обработи алкохолот, па така научниците сугерираат за лечење на мамурлакот да се додаде мед на двопек, што покрај калиумот и натриумот од лебот помагаат за олеснување на симптомите.

3) Добар извор на антиоксидансиКолку потемен е медот, толку повеќе антиоксиданси содржи. Тие го спречуваат оштетувањето на клетките што го зголемува ризикот од болести како оние на срцето, канцерите и сл.

4) Ефективен лек против кашлица

Топла вода со лимон измешана со мед е одличен начин за лечење на засипнато грло, но и за спречување на кашлица.

5) Помага за лекување на рани

Студија од 2011-та објаснила дека медот има корисни карактеристики, како што е стимулацијата на растот на ткивата, минимизирање на формацијата на лузни и подобрена епителизација (заздравување на рана). Дури постои и фармацевтски продукт базиран на мед наречен Medihoney, кој се користи за заздравување на рани.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто горилата имаат големи ноздрви?
- Зашто имаат дебели прсти.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Од денес, 15 ноември, стапува на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15...
Верски календар
На денешен ден
42.п.н.е.- Роден е римскиот цар Тибериј, посинок...
1095. - На црковниот собир Клермон, во Франција,...
1272.- Умре англискиот крал Хенри III, кој стапи...
1797.- Умре прускиот крал Фридрих Вилхелм II кој...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби