Промени кои му се случуваат на телото по откажувањето од алкохол

По откажување од пиење алкохол (дури и само за период од еден месец) се случуваат разни физички и ментални промени во телото кои, меѓу другото, можат да помогнат во губењето тежина, намалување на ризикот од канцер, како и подобрување на сексуалниот живот.

1) Ќе јадете повеќе дури и по мала количина алкохолСпоред една данска студија, луѓето кои пиеле најмалку половина чашка алкохол јаделе 20% поголема количина храна во споредба со оние кои целосно апстинирале, што може да доведе до домино ефект. Што повеќе алкохол толку поголема желба за храна и гоење.

2) За само еден месец може да се намали ризикот од оштетување на црниот дроб и дијабетес

Во 2013-та, 14 вработени во New Scientist магазинот кои вообичаено пиеле 8 до 64 шишиња пиво неделно привремено се откажале од алкохолот – 10 од нив во траење од 5 недели, додека останатите воопшто. Доктори од институтот за дигестивното и здравјето на црниот дроб при универзитетскиот колеџ во Лондон ја тестирале нивната крв пред и по експериментот и откриле дека маснотијата во црниот дроб се намалила за 15 до 20% кај оние кои се откажале. Нивото на гликозата во крвта, пак, која е клучен фактор на дијабетесот, исто така се намалило за во просек 16%.

3) Подобро ќе спиетеИако алкохолот може да ве успие, истражувањата покажале дека тој ги зголемува алфа брановите во мозокот кои одмагаат во спиењето и сонувањето.

4) Ќе јадете во просек 384 калории дневно помалку

Истражувачи ги анализирале навиките за јадење и пиење на 22 000 американци и откриле дека алкохолот не прави почувствителни на аромата на храната, што како резултат не тера повеќе да јадеме. Без алкохол, тие процениле дека се внесуваат во просек 384 калории дневно помалку, што значи за 30 дена тежината може да се намали за околу 1.3kg.

5) Ќе го забрзате метаболизмот

Кога консумирате алкохол, телото го користи етанолот за енергија, а не другите извори како маснотиите. Доколку нема алкохол, телото прво ги согорува јаглехидратите, а потоа маснотиите – па така се забрзува метаболизмот и промовира слабеењето.

6) Ќе имате подобра кожаАлкохолот е диуретик, што значи дека ја собира водата од вашето тело и ја намалува продукцијата на антидиуретскиот хормон кој му помага на телото да ја реапсорбира водата.

По само неколку дена апстиненција од алкохол, ќе забележите дека кожата изгледа дека е похидрирана и дека состојбите како првут или егзема се подобруваат.

7) Ќе се намали ризикот од канцер

Пиењето алкохол е поврзано со зголемен ризик од канцер на устата, црниот дроб, градите, дебелото црево и ректумот, кој се зголемува како што повеќе пиете.

8) Ќе имате подобар сексИако една или две чашки вино или неколку коктели можат да го подобрат расположението за секс, алкохолот всушност е последната работа што ја сакате во спалната соба. Тој ја отежнува способноста за добивање ерекција, а може и да го намали либидото кај жените. Иако сите алкохолни пијалаци влијаат на способноста на црниот дроб да се ослободи од вишокот естроген, пивото содржи фитоестрогени – билни естрогени кои ја намалуваат плодноста. Оптоварувајќи го црниот дроб со алкохол ја намалува неговата ефикасност при метаболизирањето на хормони, што може да ги конвертира андрогените во естрогени, резултирајќи со намалена желба за секс.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби