Кардио трикови за успешно намалување на тежината

Доколку сакате да намалите тежина или да истопите маснотии за подобра дефиниција на мускулите, секој бодибилдер ќе ви препорача некаква форма на кардио вежби.

Еве неколку начини да го максимизирате времето потребно за овие вежби и да го забрзате прогресот.

1) Правете кардио вежби „на гладно“Доколку успеете да станете рано, кардио вежбите правете ги пред појадокот. Вашето тело на тој начин ќе ги користи маснотиите како извор на енергија бидејќи резервите гликоген се веќе потрошени. За да нема губиток на мускулите, пожелно е да се испијат 10-20 грама протеин, но не внесувајте јаглехидрати.

2) Трчајте на отворено

Трчајте на песочна или земјена подлога – тие се потешки за трчање отколку на бетон, но се подобри за зглобовите. Покрај тоа, поради кислородот и отпорот од ветерот се трошат 3 до 7% калории повеќе отколку при трчање на затворено.

3) Тренинзи во интервали со висок интензитет (HIIT)

 

Освен доколку не е врвен атлетичар, ретко кој може долго време да издржи интензивно темпо на кардио вежбите, па така за да го подобрите аеробниот фитнес и да согорите што повеќе маснотии најдобри се тренинзи во интервали со висок интензитет (HIIT – High intensity interval training). За тоа до постигнете, периодите кога, на пример, трчате со послаб интензитет треба да се подолги (на пр. 2-3 минути), по кои треба да следи период со висок интензитет (спринтање 30-тина секунди), па повторно слаб интензитет и така во круг едно 20-30 минути.

4) Кардио пред тежински тренинг

Доколку вежбате кардио 5-10мин. пред тежинскиот тренинг, тоа ќе помогне во загревање на мускулите, а може да согорите и дополнителни 50-150 калории, во зависност од интензитетот.

5) Кардио по тежински тренинг

Бидејќи тежинскиот тренинг ги троши резервите гликоген, телото ќе ги користи маснотиите како прв извор на енергија за време на кардио тренингот потоа. Ваквата комбинација резултира со најголемо калориско согорување по завршувањето на вежбањето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби