5 причини поради кои може да го саботирате успехот од вежбањето

Повеќето од луѓето сакаат да имаат мускулесто тело – покрај тоа што мускулите изгледаат убаво и ја зголемуваат моќта на нашето тело, тие се и одлични „амортизери“ на телото, бидејќи ги заштитуваат зглобовите и поврзувачките ткива, со тоа заштитувајќи го телото од удари и намалувајќи го ризикот од повреди и воспаленија во зглобовите и лигаментите.

Освен тоа, колку повеќе мускули имаме, толку подобро функционира метаболизмот. Дел од мускулната маса губиме со стареењето, но еве уште неколку причини за кои многумина не се свесни, а кои не сакајќи можат да ви го саботираат успехот постигнат со вежбањето:

1) Премногу тренинг (overtraining)Кога вежбаме, мускулните влакна се кинат, а доколку секој ден вежбаме интензивно не им даваме време на мускулите да се опорават и обноват. Премногу интензитет може да довете до overtraining т.е „претренирање“, што пак може да доведе до атрофирање на мускулите, особено ако болката во нив не се намали по 2-3 дена.

2) Премногу кардио

Кардио вежбите може да се катаболични, предизвикувајќи телото да согорува премногу калории со што се намалува неговата способност за заздравување – особено по тежински тренинг. Тие исто така можат да предизвикаат мускулните влакна побавно да се превиткуваат, правејќи ги послаби и оневозможувајќи вежбање со поголеми тежини. Секако, кардио вежбите се добри, но се препорачува да не се прават само тие, туку најмалку 2-3 дена да се прави и тежински тренинг.

3) Неправилна исхранаДоколку вежбате, протеинот мора да е задолжителен дел од исхраната. Целта е да се внесуваат половина до 1 грам протеин на секој половина килограм тежина, во зависност од интензитетот на вежбањето. Експертите препорачуваат да има 30 грама протеин во секој оброк, кои можат да се заменат и со суплемент. Не смеат да се игнорираат ни јаглехидратите, особено пред вежбањето бидејќи му даваат енергија на телото и по вежбањето кога го сопираат телото да го користи мускулното ткиво за гориво, регенерација и обновување. Внесот на недоволно калории, пак, може да предизвика телото да помисли дека гладувате и да почне да согорува мускули за енергија.

4) Недостаток на сон

Колку пократок сон, толку помалку мускули, велат експертите. Хормонално, сонот игра огромна улога, а доколку ендокриниот систем не функционира оптимално, можеме да изгубиме од мускулите. Нивното правилно опоравување исто така зависи од колку часа се поминати во спиење, а се препорачува и најмалку еден слободен ден кога нема да се вежба, особено доколку вежбате интензивно.

5) Игнорирање на знацитеМускулите не почнуваат да се намалуваат и атрофираат одеднаш. Често пати тие ни даваат знаци кои ги игнорираме бидејќи се суптилни, но можат сериозно да влијаат на нивната состојба. Ако на пример можете да правите 1 или 2 повторувања помалку од вежба која сте ја правеле пред една недела, тоа значи дека не можете да создадете доволно сила што е знак дека мускулите ќе започнат постепено да атрофираат. Во таков случај, откога ќе истече месецот и ќе изгубите на мускулна маса, променете некои делови од планот за вежбање – исхраната, спиењето, одморот, нивоата на стрес и слично и откријте што е променето за да се вратите повторно на вистинската патека во поглед на вежбањето, која ќе овозможи правилни резултати.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто слонот има две дупчиња на сурлата?
- Едно за топла, едно за ладна вода?
- А кај му е бојлерот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат Делчево- Македонска Каменица се одвива по една сообраќајна лента. Се преземаат мерки за расчистување на коловозот. ИЗВЕСТУВАЊЕ:На...
Верски календар
На денешен ден
1936.- Во местото Горки, кај Москва, умре Алексеј...
1940.- Францускиот генерал Шарл де Гол ги повика...
1953.- Египет е прогласен за република по...
1965.- Во Алжир е извршен државен воен преврат....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби