Истражување: Загадувањето на воздухот штетно за интелигенцијата

Според студија од истражување спроведено во Кина, загадувањето на воздухот има штетно влијание врз интелигенцијата. Загаденоста на воздухот најмногу влијае врз постарите мажи.Постојаното изложување на загаден воздух може да биде поврзано со когнитивните способности, јави Би-Би-Си пренесувајќи истражување на Универзитет во Пекинг и Универзитетот Јеил од САД.

Американските и кинеските истражувачи следеле четири години однесување на 20.000 луѓе од двата пола во Кина, а најмладите испитаници имале десет години.

Научниците веруваат дека штетното дејство се зголемува со возраста и дека штетните супстанции најмногу влијаат врз мажите со пониско образование.

Тие веруваат дека резултатите од истражувањето се важни за целиот свет - 80 проценти од светското население дише воздух со висок процент на штетни честички.

Во студијата во која учествуваа истражувачи на Универзитетот во Пекинг и Универзитетот Јејл од САД ги проучуваа нивоата на сулфур диоксид, азот диоксид и честички помали од десет микросантиметри во дијаметар во областите каде што испитаниците живееле. Истражувањето било спроведено помеѓу 2010 и 2014 година и содржело 24 прашања од математика и 34 прашања за познавањето на светот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена, кои порано никогаш не се виделе, се нашле заедно во воз. Се стемнило и си легнале. Мажот легнал на горниот кревет, а жената на долниот. Сред ноќ мажот се наведнал кон...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби