Зошто боксот е одлична физичка активност за целото тело?

Доколку сакате дневните тренинзи да ги направите поинтересни, додадете го боксот во вашата програма бидејќи тој е совршена комбинација од забава и фитнес, еве и зошто:

1) Ве тера да го користите секој дел од телотоШтом научите како да боксувате со правилна форма, добивате вежба за целото тело, бидејќи со него се вежбаат нозете, торзото, рацете, колковите, грбот и рамениците.

2) Ефективен е за согорување калории

Според процените, со боксување (во ринг) можат да се согорат до 800 калории на час – многу повеќе од било кој друг спорт. Удирање на вреќа половина час согорува 200 калории, додека 30-минутен спаринг со партнер согорува околу 300.

3) Ја подобрува координацијата помеѓу очите и рацете

Боксот вклучува многу фокусирање, процесирање на она што го гледаме и адаптирање на нашите движења според тоа, што вклучува повеќе различни делови од мозокот да работат одеднаш. Ова е причината што многу пациенти дијагностицирани со Паркинсоновата болест го користат боксот за да се справат со симптомите.

4) Една е од најдобрите вежби за ослободување од стресНеколку студии покажале дека боксувањето може да го подобри расположението, бидејќи мозокот ја зголемува продукцијата на ендорфини – невротрансмитери кои ги креираат позитивните мисли.

Ефектите од ослободување на стрес не се ограничени само на мозокот, бидејќи овој спорт помага и во ослободување на мускулната тензија која е резултат на стресот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто горилата имаат големи ноздрви?
- Зашто имаат дебели прсти.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Од денес, 15 ноември, стапува на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15...
Верски календар
На денешен ден
42.п.н.е.- Роден е римскиот цар Тибериј, посинок...
1095. - На црковниот собир Клермон, во Франција,...
1272.- Умре англискиот крал Хенри III, кој стапи...
1797.- Умре прускиот крал Фридрих Вилхелм II кој...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби