Честички од загаден воздух биле пронајдени кај неродени бебиња

Честички од загаден воздух биле пронајдени во плацента, но се уште не е познато какви оштетувања предизвикуваат кај фетусот.

Научници пронашле прв доказ дека честички од загаден воздух влијаат и врз неродено бебе, беше соопштено на Конгресот на Европското друштво за респираторно здравје во Париз.Истражувањата покажале дека токсичните честички „патуваат“ низ белите дробови на бремената жена и доаѓаат во плацентата. Сепак, не е познато какви оштетувања предизвикуваат кај фетусот. Новата студија покажала дека сосема е можно тие честички да влегле и во фетусот, објави „Гардијан“.

Новото истражување испитувало плаценти од жени кои не пушат, а родиле здрави бебиња. Серија претходни студии покажаа дека загревањето на воздухот значително го зголемува ризик од предвремено породување или мала телесна тежина на бебето што предизвикува доживотни проблеми со здравјето. Огромна студија на преку 500 илјади родени во Лондон ја потврдила таа теза.

Неодамнешно истражување покажа и дека загадувањето на воздухот предизвикува огромно намалување на интелигенцијата. Во 2016 година отровни нано честички од загаден воздух откриени се во мозок на човекот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби