Работи кои лошо влијаат на здравјето на забите и устата

Ако има еден дел од телото кој често пати е запоставуван повеќе од останатите, тоа е устата.

За одржување на нејзиното здравје е потребно многу повеќе од миење на забите еднаш во денот, бидејќи таа побарува постојано внимание. Во прилог следат неколку работи кои лошо влијаат на здравјето на устата и забите:

1) Пиење виноЦрвеното, но и било кое друго вино, може да го еродира енамелот на забите и да доведе до нивна дисколорација. Затоа, по консумирањето вино исплакнете ја устата со вода за да се намалат шансите за ова.

2) Пирс на јазик, усни или образ

Овие пирсови можат со тек на време да ги оштетат забите и непцата во нивна близина, што може да доведе до фрактура на некои од забите, па дури и до губење на чувството за вкус.

3) Миење на забите веднаш по јадење храна со киселински својстваКога ги миеме забите веднаш по консумирање на ваква храна (како сок од портокал и останати цитрусни продукти), постои шанса тоа да предизвика оштетување на забите бидејќи таа храна го оштетува енамелот, па четкањето на така ослабнатиот енамел може да го еродира. Затоа, специјалистите препорачуваат да се почека најмалку 30 минути по оброкот за да се измијат забите.

4) Нередовно одење на забар

Повеќето го избегнуваат одењето на забар освен доколку немаат некоја болка, што е сосема погрешно. Екстремно е важно да се прават забарски прегледи најмалку двапати годишно, а забниот камен да се чисти исто така минимум двапати годишно, препорачливо на секои 3-4 месеци.

5) Грицкање ноктиКонстантниот притисок на забите и испакнатата вилица при оваа активност може да имаат трајни и штетни последици, како на пример да доведат до оштетување на забите и дисфункционална вилица.

6) Газирани пијалаци

Шеќерестите газирани пијалаци се полни со фосфорни и цитрични киселини, кои доведуваат до ерозија на енамелот.

7) Пушење

Пушењето е екстремно штетно за здравјето, вклучувајќи го и оралното. Сите тутунски продукти ги потемнуваат забите и водат до евентуални болести на непцата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби