6 начини како да ги избегнете грчевите во мускулите кога трчате

Без разлика дали се подготвувате за маратон или трчате рекреативно, грчевите во нозете се нешто што сите тркачи се обидуваат да го избегнат. Еве што препорачуваат разните експерти да преземете за да ги минимизирате шансите тоа да ви се случи.

1) Бидете хидрираниИако истражувањата не потврдиле 100% дека дехидрацијата предизвикува грчеви, експертите веруваат дека таа го редуцира нивото на болката која еден грч ја предизвикува.

2) Внесувајте електролити

Електролитите се јоните во телото кои спроведуваат електрицитет и се важни за разни телесни функции, вклучувајќи го и атлетскиот перформанс. Кога во телото нема доволно електролити, се предизвикува ослабување на мускулите и нивно грчење.

Главните електролити во телото вклучуваат натриум, калиум, хлорид, калциум и магнезиум. Покрај пијалаците кои содржат електролити, истите ги има, помеѓу другото и во бананите, краставичките, кељот и јогуртот.

3) Истегнувајте се пред трчањетоШтом одреден мускул почне да се грчи, лесно истегнување е одличен начин да се намали болката, но истегнувањето пред трчањето ќе му помогне на вашето тело да се загрее, со што се намалуваат шансите од грчеви, истегнување на мускулите и разни други повреди.

4) Не јадете кратко време пред да трчате

Студии покажале дека тркачите кои консумирале големи количини храна еден до два часа пред трката развивале симптоми на стомачна болка.

5) Внимавајте на темпотоАко некогаш сте трчале во некој натпревар, знаете дека никогаш трката не треба да се започне пребрзо. Освен тоа што бргу ќе се заморите, истото го зголемува и ризикот од грчеви во мускулите.

6) Вежбајте разни видови скокови

Плиометрискиот тренинг вклучува вежби кои го подобруваат атлетскиот перформанс и го одложуваат заморот на мускулите, а со тоа и нивното грчење.

Во нив спаѓаат скокањето јаже и слични вежби кои ја подобруваат координацијата помеѓу мускулите и нервите и ги зајакнуваат мускулите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби