4 причини поради кои може да имате намалена желба за секс

Технички не постои „нормално“ ниво кога станува збор за сексуалниот нагон, но доколку имате забележано дека тој значително е опаднат, во однос на вообичаениот, причините за тоа може да се од здравствена природа.

1) Болест на тироидата

Хипотироидизмот, односно недоволно активна тироидна жлезда, е поврзан со мноштво симптоми кои може да вклучуваат и сексуална дисфункција. Оваа состојба е почеста кај мажите отколку кај жените и кај мажите може да предизвика проблеми како предвремена или пак одложена ејакулација. Кај жените доаѓа до намалување на вагиналната лубрикација што резултира со болен однос. Доколку хормоналниот баланс не се поврати со лекови, симптомите се влошуваат – што меѓу другото,
повлекува и општо намалување на енергијата.

2) Менопауза

За време на менопаузата, физичките ефекти на намалувањето на нивото на естроген како топлите бранови, ноќното потење и вагиналната сувост, може да ја намалат сексуалната желба.

Дефицитот на тестостерон, пак, кој се случува и кај мажите и кај жените со стареењето, исто така е причина за ниското либидо.

3) Стрес и замор

Стресот и заморот подеднакво влијаат на либидото и кај мажите и кај жените – значително го намалуваат. Бидејќи артериите како резултат од стресот можат да се стеснат, тоа може да доведе и до еректилна дисфункција кај мажите.

4) Одредени лекови

Познато е дека одредени лекови влијаат на сексуалната желба – антидепресивите, апчињата за контрола на бременоста, антихистамини, лекови против разни напади како и силни лекови против болки, бидејќи влијаат на продукцијата на хормони и го отежнуваат постигнувањето на оргазам. Освен тоа значително влијаат и на расположението.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му дошла на Трпе таштата на гости, па Трпе ја прашува:
- Бабо, колку време планираш да останеш?
- Па додека не ви досадам.
- Ауу, зошто толку кратко???

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на книгата и авторското...
1564.- Во Стратфорд е роден Вилијам Шекспир,...
1616.- Во Мадрид умре Мигуел де Сервантес,...
1792.- Создадена е француската химна "Марселеза"...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби