5 начини за справување со болка во мускулите

По вежбањето, вообичаено е да болат мускулите (болка позната како DOMS), а тоа трае помеѓу 24 и 48 часа по интензивен тренинг.

Без разлика која е причината за ваквата болка, еве неколку начини истата да се олесни:

1) Користење на ролерРолерите од пена ја олеснуваат болката така што вршат притисок врз мускулите и го раскинуваат фиброзното ткиво кое предизвикува напнатост и болка, “омекнувајќи“ ги мускулите по вежбањето

2) Ледени облогиЗа таргетирање на одредени мускули може да се користат ледени облоги, а за редуцирање на воспаленијата (преку намалување на дотокот на крв во мускулите) може да послужи и студен туш или купка.

3) КафеКофеинот помага за спречување на мускулните болки – што било докажано со студија каде оние кои консумирале кафе пред вежбањето имале помали мускулни болки во првите 48-72 часа по тренингот во споредба со оние кои не пиеле кафе.

Истражувањата покажале дека пиењето 5mg кафе за секој 1kg. телесна тежина (значи во просек 350mg за човек од 70Kg) ги намалуваат DOMS и до 48%.

4) Омега-3 од рибино маслоВо скорешна студија било докажано дека жените кои користат суплемент од рибино масло пред и по вежбањето искусуваат до 42% помала функционална мускулна болка 48 часа по тренингот, во споредба со жените од плацебо групата. Се верува дека омега-3 масните киселини помагаат за редуцирање на воспаленијата и забрзување на опоравувањето на мускулите.

5) МасажаМасажата помага за намалување на болката на клеточно ниво, така што ја намалува инфламацијата и ја зголемува клеточната активност во масираните мускули.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто втори февруари го викаат педерски празник? Зашто на хрватски се вика "Други - другога ..."
Се шета лисицата низ шумата, мртва - гладна, кога од една грмушка слуша...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Кенија
1642. - Холандскиот морепловец Абел Тасман го...
1821.- Во Руан е роден Гистав Флобер, француски...
1922. - Во Бенешов, кај Прага, е роден Франтишек...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби