Како да го забрзате заздравувањето на раните?

Постојат многу причини зошто раните не ви заздравуваат побргу отколку што тоа го правеле порано. Некои од факторите како староста или здравствени пореметувања како дијабетесот не можеме да ги промениме, но многу други фактори можеме.

1. Здрава исхранаБидејќи за заздравувањето на раните се потребни одредени хранливи состојки, важно е нашата исхрана да е избалансирана и богата со протеини, витамин А, витамин Ц, и цинк.

Протеинот најчесто се внесува преку месните и млечни/соини производи, додека витамините преку разни овошја и зеленчуци. Многу житарки за доручек се засилени со цинк, кој го има и во остригите, гравот, оревите и др.

2. Физичка активност

Истражувањата сугерираат дека вежбањето може да го забрза процесот на заздравување на раните, што се должи на подобрената активност на имунолошкиот систем. Зголемениот доток на крв во ткивата, пак, може да ја намали инфламацијата т.е воспаленијата поврзани со оштетеното кожно ткиво.

3. Користење на завој

Користењето на завој се препорачува за помалите повреди бидејќи го заштитува местото од понатамошна траума – случајна или намерна (предизвикана од чешање, допирање на кожата и сл.).

Завојот може и да го спречи сушењето на кожата, а познато е дека влагата може да го забрза заздравувањето и да го редуцира создавањето на лузни и красти.

4. Помалку цигари

Цигарите може да го забават процесот на заздравување на раните на неколку начини. Токсичните состојки од димот (никотинот, јаглерод моноксидот и водород цијанидот) значително придонесуваат за тоа.

5. Намалување на внесот на алкохол

Како и пушењето, пиењето алкохол го редуцира нивото на белите крвни клетки и клучните протеини кои играат голема улога во заздравувањето на раните.

Оние кои ќе се повредат под дејство на алкохол се со зголемен ризик на бактериска инфекција како и од поголемо крварење.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто втори февруари го викаат педерски празник? Зашто на хрватски се вика "Други - другога ..."
Се шета лисицата низ шумата, мртва - гладна, кога од една грмушка слуша...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Кенија
1642. - Холандскиот морепловец Абел Тасман го...
1821.- Во Руан е роден Гистав Флобер, француски...
1922. - Во Бенешов, кај Прага, е роден Франтишек...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби