Хранливи состојки кои го подобруваат женското сексуално здравје

Некои моќни хранливи состојки кои ги има во храната, но и во форма на суплементи помагаат за олеснување на ПМС, ја зголемуваат сексуалната желба и го подобруваат здравјето на женскиот репродуктивен систем.

1) МагнезиумОвој минерал ги релаксира мускулите со што се намалуваат грчевите, а го балансира и нивото на инсулин што помага во состојби како што е полицистичниот оваријален синдром. Препорачаната доза е 320 милиграми дневно (преку суплементи, бадеми, ленено семе и мешунки).

2) Витамин Д

Ниското ниво на витаминот Д е поврзано со габични инфекции како и инфекции на уринарниот тракт и бактериска вагиноза. Овој витамин ја зголемува продукцијата на антимикробни состојки наречени кателицидини, а го има во лососот, зајакнатите млечни производи и секако како суплемент.

3) МакаНа располагање во форма на прашок, оваа билка содржи мешавина од калциум, магнезиум и витамин Ц и ги балансира хормоните на стрес кои ја убиваат сексуалната желба. Се препорачува додавање на овој прашок на утринското смути.

4) Растителни влакна

Иако примарно се најкорисни за здравјето на стомакот, тие помагаат и за исфрлање на вишокот естроген од телото, што може дополнително да го редуцира ПМС-от.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд известува дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален...
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби