Што е разликата помеѓу алергија, чувствителност и нетолеранција на храна?

Алергијата, чувствителноста и нетолеранцијата на храна не се ист вид на реакција и се појавуваат поради различни причини.Што е алергија на храна?

Кога станува збор за алергијата на храна, имунолошкиот систем кој вообичаено се бори против инфекции ја гледа храната како „натрапник“, што доведува до имунолошка реакција во телото при што се ослободуваат хемикалии како хистаминот, што предизвикува симптоми како што се проблеми со дишењето, стеснување и оток на грлото, кашлање и црвенило на кожата, меѓу другите.

Алергиите на храна се сериозни и може да предизвикаат симптоми опасни по живот, така да треба да се внимава никогаш да не се јаде било што содржи макар и мал дел од храната на која што сте алергични.

Што е чувствителност на храна?

Чувствителноста на храна е неалергиска инфламаторна имунолошка реакција на телото која може да доведе до разни симптоми како умор, егзема, главоболки, болки во зглобовите, депресија, задршка на вода во организмот што доведува до дуење и сл.Што е нетолеранција на храна?

За разлика од алергијата или чувствителноста, нетолеранцијата не е активирана од имунолошкиот систем.

На пример, личност која е нетолерантна на лактоза го нема ензимот потребен за природно разградување на шеќерот во млекото. Така, несварениот шеќер е нападнат од бактериите во стомакот, што креира гасови и создава подуеност, а често пати и дијареја. Во суштина, нетолеранцијата на одредена храна е неспособноста на организмот правилно да ја разгради односно свари и процесира.

Постојат неколку тестови да се одреди дали некој има алергија, чувствителност или нетолеранција на храна. Вообичаено тие вклучуваат неколку вида на тестови на крв, но алерголог најдобро може да каже каков тест треба да се направи, во зависност од симптомите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби