Дали и како да се вежба кога сте болни?

Според советите од стручните медицински лица, можете да вежбате и кога имате настинка. Всушност, раздвижувањето ќе му користи на телото.

Доколку симптомите се над вратот (растечен нос, главоболка, кивање и сл.), може да вежбате сè додека сте доволно хидрирани и си го слушате телото. Во тој случај, намалете го интензитетот на вежбите и тежините со кои претходно сте вежбале, сè додека повторно не се чувствувате „нормално“. Во спротивно, интензивното и напорно вежбање може само да ги влоши симптомите.Не се препорачува да вежбате доколку имате треска и покачена телесна температура, бидејќи постои ризик од дехидратација и прегревање.

Исто така избегнувајте да вежбате доколку имате нагон за повраќање и не можете да задржите храна и течности во стомакот.

Вежбањето не се препорачува и доколку ги имате следните симптоми: потешкотии со дишењето, болки во мускулите, слабост, гадење и болки во стомакот.Во случај на помалку сериозна настинка, доколку се решите да вежбате внимавајте на следниве работи:

- Намалете го интензитетот на вежбање

- Избегнувајте да вежбате меѓу луѓе за да не ги заразите – правете го тоа дома или на отворено, особено поради тоа што свежиот воздух ќе ви помогне за ослободување на дишните патишта.

- Правилно хидрирајте се, особено во студените денови кога по обичај не се внесува истата количина течности како во топлите денови. Правилната хидратација ги подобрува физичките перформанси и му помага на имунолошкиот систем да си ја врши задачата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Две плавуши седат на концерт на пијано.
- Ова да не е Шопен?
- Не сум сигурна, чекај нека се сврти!

* * *
Две плавуши прават муабет за култура.
- Си го гледала оној филмот...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби