Зошто студеното време нè прави погладни?

Иако се потребни уште истражувања во врска со тоа како и зошто времето влијае на навиките поврзани со нашата исхрана, повеќе студии пронашле корелација помеѓу студеното време и зголемениот внес на калории.

Во студија од 2005-та партиципантите дневно консумирале во просек 86 калории повеќе на есен, во споредба со пролетните денови.

Друга студија, пак, открила дека луѓето консумирале повеќе калории во студените месеци и се чувствувале погладни иако јаделе поголеми оброци. Било заклучено дека тоа се должи на пониската температура и промената во биолошкиот часовник кој сигнализира кога е време за спиење, а кога за будење.

Дали во зима ни се потребни повеќе калории?

Дури и кога сме експонирани на постудени температури и согоруваме калории преку термогенеза проследена со тресење/треперење, или без него, повеќето експерти се сложуваат дека губењето на овие калории не е премногу значајно (во поглед на слабеењето).

Нутриционистите препорачуваат храната богата со јаглехидрати и маснотии која вообичаено се јаде во зима да се замени со храна богата со протеин и влакна, кои нè заситуваат подолг период.

Бидејќи јаглехидратите ни даваат енергија, се препорачува тие претежно да потекнуваат од цели зрна.

Со додавање на што повеќе зеленчук во исхраната, може да внесуваме поголема количина на храна без притоа да претераме со внесот на калории. Затоа, во зимските месеци нутриционистите препорачуваат супи и манџи од зеленчук.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби