Што се случува во телото еден час по испиена лименка газиран пијалак?

Ледено студена Кока-Кола во лето ни дава прекрасно чувство, но таква доза на шеќер остава последици на телото.

Во првите 10 до 15 минути по пиењето, преку цревата тој шеќер навлегува во крвта, кревајќи го нивото на гликоза – шеќерот во крвта. За да се справат со толкавата количина на енергија, повеќе органи во телото почнуваат засилено да работат за да го процесираат шеќерот. Панкреасот испушта инсулин кој помага за транспортирање на шеќерот до мускулите за енергија, но една лименка содржи многу повеќе шеќер (т.е јаглехидрати) отколку што им е потребно на мускулите.

Пола литар газиран пијалак содржи јаглехидрати колку што ги има во еден просечен оброк, а во најголем број на случаи таквите пијалаци се консумираат покрај оброкот. Така, овој дополнителен шеќер наместо да се складира во мускулното ткиво, во црниот дроб се конвертира во маснотии.За да телото се ослободи од вишокот на шеќери и бубрезите работат засилено што значи дека телото губи вода, која заедно со диуретскиот ефект на кофеинот од пијалакот го зголемува ризикот од дехидрација.

Добрата вест е тоа што не мора целосно да ги исфрлите вакви пијалаци. Најважното е да се запомни важноста на контрола на порциите. Повремено пиење на газирани пијалаци нема да предизвика значајно негативно влијание на вашето здравје. Сепак, доколку ви премине во навика тогаш може да имате проблеми.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби