Кревањето тегови го намалува ризикот од тип 2 дијабетес

Зголемената појава на тип 2 дијабетесот значи и зголемен потенцијал за развивање на сериозни здравствени компликации, од срцеви заболувања до мозочни удари, губење на видот и прерана смрт, а „противотровот„ за ова би можело да е вежбањето.Неколку студии покажале дека вежбањето може да ја спречи или одложи појавата на тип 2 дијабетесот за 58% кај популацијата со висок ризик. Студија од 2018-та го објаснува потенцијалното влијание на тежинскиот тренинг и тренинзите за сила врз ризикот од ова заболување, чии податоци покажале дека градењето на мускулна маса/сила е поврзано со 32% намалување на ризикот од него.

Ваквите тренинзи помагаат за подобрување на нивото на глукоза преку зголемување на мускулната маса и редуцирање на обемот на половината, што е поврзано со инсулинската резистентност. Дури и едноставни и краткотрајни вежби како „чучњевите“ (squats) влијаат за подобрување на здравјето, иако со нив не се слабее.

За потребите на новата студија, истражувачите следеле повеќе од 35 000 здрави жени во период од 14 години и откриле дека оние чија фитнес програма вклучувала и тежински тренинг имале 30% помал ризик од тип 2 дијабетес во споредба со жените кои претежно правеле кардиоваскуларни вежби. Исто така било заклучено дека комбинацијата од тежински и кардио тренинг имала најголемо влијание во намалување на ризикот од болеста.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби