Само еднаш вдишете го мирисот и подобрете го помнењето

Старите билкари, но и Шекспир тврделе дека мирисот на рузмаринот го подобрува помнењето. Сега научниците го докажаа дека тие биле во право. Ако го вдишете мирисот на оваа лековита билка, можете да го зголемите помнењето за 75 отсто.

Истражувањата на психолог од Универзитетот Northubria во Велика Британија, покажаа дека етеричното масло од рузмаринот помага во зајакнување на долгорочната меморија и концентрација. Ова би можело да помогне на оние кои забораваат да земат лек или на оние кои забораваат значајни годишнини.

- Серијата на тестови покажа дека есенцијалното масло од рузмарин ги подобрува шансите да се сетите на некоја задача за дури 75 отсто во споредба со луѓето кои не биле изложени на мирисот. И нашите претходни студии покажаа дека мирисот на рузмарин ја подобрува долгорочната меморија и менталните способности. Овој пат ние се фокусиравме на способноста на мозокот да во точното време се потсети на некои закажани обврски. Тоа е од суштинско значење за секојдневното функционирање, како на пример кога некој треба да земе лек, да испрати честитка, да се јави на телефон, вели Марк Мос, водичот на истражувањето.

Неколку капки од етеричното масло било распрскано во собата за тестирање само пет минути пред волонтерите да влезат во собата. Додека тие биле изложени на мирисот од рузмарин, се потсетиле дека треба да завршат седум задачи, додека останатите се сетиле многу побавно.

Во современата билна медицина рузмаринот се користи и како благ аналгетик, против мигрена и дигестивни проблеми.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Што е крв пие, вампир не е; лета, а птица не е?

- Веројатно комарец!
- Ама каков комарец! Тоа е *Always Ultra*!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
- Пантификален ден на Светата столица.

1721.- По две децении војување со Шведска, по...
1752.- Умре Александар Скарлати, италијански...
1797.- Французинот Андре Жак Гарнериан прв го...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби