Ќе го зачуваме мирот на Западен Балкан со помош на ЕУ и Германија

Берлин, 14 март 2017 (МИА) - Србија многу инвестираше за зачувување на мирот и стабилноста во регионот, истакна српскиот премиер Александар Вучиќ на заедничка прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел.
- Ситуацијата е турбулентна во некои земји од Западен Балкан, изјави Вучиќ, изразувајќи уверување дека мирот и стабилноста можат да се зачуваат со помош на ЕУ и Германија.
Тој нагласи дека цел Западен Балкан го гледа како место за иден заеднички раст, оценувајќи дека Србија е на добар пат кога станува збор за економијата.
Меркел на средбата со Вучиќ во Берлин истакна дека Србија напредува во реформите и ги исполнува стандардите на Унијата. Таа изјави дека напредокот на Србија го потврдуваат и новите преговарачки поглавја за членство во ЕУ кои се отворени минатиот месец.
- Со „Берлинскиот процес“ се обидуваме да ги разјасниме нашите обврски кон земјите од регионот и да ги спроведеме нашите ветувања. На сите земји во регионот им се потребни конкретни успеси, а сето тоа води кон поблиски врски меѓу тие држави. Сите земји во регионот имаат перспектива за влез во ЕУ, изјави Меркел.
Како што јави дописникот на МИА од Берлин, според Меркел, Србија е дел од регионот за чија стабилност Германија е „секојдневно загрижена“, а Вучиќ го пофали како политичар кој „секогаш се залагал мирен развој на регионот“. - Од овде лесно се даваат совети, но на терен треба да се постигнат конкретни резултати, изјави Меркел.
Двајцата шефови на влади на средбата во Берлин разговарале за германско-српските политички и економски односи ,а станало збор и за бегалската криза.
Според германската канцеларка, не е точно дека преку балканската рута веќе не се случува илегална миграција, за што најави дополнителни разговори со српските власти на кои им вети дека Германија нема да ги остави на цедило по прашањето за бегалците.
Српскиот премиер пак изјави дека на српска територија во моментов има околу 8.000 бегалци, што е многу повеќе од голем број од земјите членки на ЕУ.
Вучиќ пред својата домаќинка изрази благодарност за техничката и помошта во полицајци и вети дека во однос на солидарноста и хуманоста Србија секогаш ќе ја поддржува Меркел.
Посетата на Вучиќ на Берлин беше оргнизирана денеска, откако Меркел ја одложи посетата на САД поради снежното невреме во оваа земја и средбата со американскиот претседател Доналд Трамп ја презакажа за в петок. По тој повод, Меркел му се заблагодари на Вучиќ што прифатил да го помести терминот за посета на Германија.
Меркел од српскиот премиер, кого го пофали за исполнување на стандардите на ЕУ во многу подрачја, побара во реформите на правосудството и владеењето на правото да ги вклучи и невладините организации.
Во врска со слободата на медиумите и слободата на изразувања Меркел рече дека тие се од голема значење за спроведувањето на сите реформски процеси.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој црнец од некое афричко племе доаѓа со жена му и неговото новородено дете кај доктор Џоунс и му вика:
'Докторе, имам осум деца и сите се црни како мене, само ова е бело....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
Кирил и Методиј. Овие двајца светители се посебно важни за словенските народи. Родени се во Солун, во деветтиот век, во видно византиско семејство. Свети Кирил кој пред да стане...
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...