Романија инвестира 123 милиони евра за четири стадиони во Букурешт за ЕУРО 2020

Букурешт, 9 август 2017 (МИА) - Романија ќе инвестира 123 милиони евра за четири стадиони во Букурешт, на кои ќе се тренира за време на Европското првенство во фудбал во 2020 година.
Министерот за млади и спорт Мариус Дунка наведе дека за ремонт и модернизација на четирите стадиони - Генча, Џулешт, Триумфална арка и Динамо ќе бидат потрошени вкупно 123 милиони евра.
Во Романија ќе се играат четири натпревари од ЕУРО 2020 - три во групна фаза и еден од осминафиналната фаза.
Натпреварите ќе се играат на стадионот Национална арена, кој исто така ќе биде модернизиран, а четирите стадиони ќе бидат користени за тренинзи на екипите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...