Во последните 24 часа Бодрум го погодиле 490 вторични потреси

Анкара, 9 август 2017 (МИА) - По вчерашниот потрес од 5,9 степени според Рихтеровата скала, во последните 24 часа најмалку уште 490 земјотреси го потресоа регионот на турското летувалиште Бодрум, на Егејско Море, пренесуваат труските медиуми.
Турската дирекција за управување со природни катастрофи и вонредни ситуации соопшти дека по вчерашниот земјотрес регистрирани се 490 вторични потреси.
Од потресот се урнал дел од плажа во квартот Јалачифлик, предизвикувајќи паника меѓу населението. На патот, пак, се формирала двометарска дупка.
Академик Хасан Созбилир од универзитетот „9 септември“ во Измир, изјави дека е можно земјотресите во Бодрум да продолжат, но подвлече дека туристите не треба да си заминуваат. Тој забележа дека повеќето потреси се само вторични. Според него, зградите во Бодрум се квалитетно изградени и не се високи, така што туристите не треба да ги прекинуваат своите одмори.
Вчерашниот потрес е регистриран на само три недели откако Бодрум беше погоден од потрес со јачина од 6,6 степени.
Во силниот земјотрес, што на 21 јули, го погоди грчкиот остров Кос загинаа две лица. Потресот беше почувствуван во егејскиот округ Мугла и неговата околина. Во Турција тогаш немаше жртви, но 354 лица беа поврдени, од кои петмина потешко, тогаш соопшти турскиот премиер Бинали Јилдирим.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...