Најмалку еден загинат во поморска несреќа во Црна Гора

Едно лице загина, а по уште три други се трага, откако брод-едрилица вчера доцна попладне се насука на влезот во заливот Бока Которска во Црна Гора.

Како што соопшти директорот на црногорската Управа за поморска безбедноста, Сафет Кочан, силниот ветер што вчера попладне го зафати тој дел на Јадранското Море, ја одвлекол едрилицата кон брегот и таа се насукала во близина на местото Добреч.

Во време на несреќата на едрилицита, што испловила од Котор, се наоѓале шест лица, од кој едно го загубило животот, две се спасени, додека по останатите три се трага.
Кочан во изјава за РТЦГ прецизираше дека двете спасени лица биле пронајдени на насуканата едрилица, додека остнатите бил одвлечени од големите бранови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Како да занимаваш плавуша?
- Стави ја во округла соба и кажи и дека во некој ќош ја чека вибратор.

* * *
- Што е сличноста помеѓу Бураго количка и женски гради?
- И двете...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено пo влажни коловози. Врнежи од слаб снег има на Попова Шапка, Маврово и Стража. Од 15 ноември, на сила стапи законската...
Верски календар
На денешен ден
1602.- Роден е германскиот физичар и пронаоѓач...
1759.- Британската флота ја порази француската...
1780.- Велика Британија и објави војна на...
1818.- Латиноамериканскиот револуционер и...