Во Грција се регистрирани 200 случаи на морбили

Двесте случаи на заболени од морбили (мали сипаници) досега се регистрирани во Грција, пишуваат локалните медиуми, повикувајќи се на податоците на надлежната комисија во Парламентот.

Властите уверуваат дека ситуацијата се следи и се контролира. Специјалистите сметаат дека 70-75 отсто од случаите се однесуваат на деца од ромската заедница, околу 15 проценти се луѓе од целото население, а речиси 10 отсто се мигранти пристигнати во Грција со првите миграциски бранови.

Стручните лица не ја исклучуваат можноста, сипаниците да биле пренесени од ромските групи, кои доаѓаат од Романија. Ваквата ситуација во Грција ги поттикна надлежните да набават 65.000 дози вакцини, кои треба да пристигнат овој месец, а до крајот на годината се планира да бидат обезбедени уште 120.000 дози.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Наставникот по географија го завртел глобусот и го прашува ученикот кој треба да одговори:
- Што е ова?
- Почнуваат вести - одговорил ученикот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Во 1:25 часот нормализиран е сообраќајот на магистралниот пат од клучка Струмица до с. Тополница, во двата...
Верски календар
На денешен ден
45.п.н.е.- Јулиј Цезар во битката кај Мунда во...
180.- Умре Марко Аврелиј, римски цар (161-180) и...
1190.- Во Јорк, во Англија, масакрирани се...
1473.- Роден е шкотскиот крал Џејмс Четврти, кој...