Во „рајските документи“ споменато и името на српски министер

Меѓу „рајските документи“ што вчера ги објави Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ИЦИЈ) за финансиите на околу 120 политичари од повеќе држави, се наоѓа и името на еден актуелен српски министер, соопшти белградската Мрежа за истражување на криминалот и корупцијата (КРИК).

Како што објави КРИК на својот интернет сајт, името на членот на актуелната Влкада на Србија ќе го обелоидени во текот на денешниот ден.
Во соопштението се посочува дека во текот на следните недели КРИК ќе објавува и податоци за српските држајани кои основале оф шор компании во т.н. даночни оази.
До „рајските документи“ дојде германскиот весник „Зидојче цајтунг“, кој потаа ги сподели со Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ИЦИЈ) и со повеќе од 380 новинари во 67 земји.

Во нив се тврди дека во даочните оази своите богатства ги криеле најголемите светски компании, голем број политичари, ѕвезди од шоу бизнисот и спортсити.
Во центарот на сканалот е „Еплби“, правна фирма со филијали на Бермудските, Кајманските и Британски Девствени Острови, како и на островите Мен, Џерси и Гернзи. „Епибај“ е водечка фирма во оф-шор бизнисот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено пo наместа влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските места. Намалена видливост поради појава на магла од 50...
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...