Тачи: Земјите од Западен Балкан да бидат примени во ЕУ во пакет

Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска во Софија побара државите од Западен Балкан да бидат примени во ЕУ „во блок“.- Земјите од Западен Балкан треба да влезат во ЕУ во блок, со цел да се обезбеди долгорочен мир и соработка во регионот, изјави Тачи на регионалната конференција во организација на Владата на Бугарија и Светска банка.

Тој оцени дека на сите земји од Западен Балкан би требало да им биде пружена јасна европска перспектива, а ЕУ треба да има стратешки пристап кон регион.
Тачи денеска во Софија ќе има средба и со претседателот на Бугарија Румен Радев, на која ќе разговараат за продлабочување на соработката меѓу Косово и Бугарија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си бил некој човек што имал папагал кој зборувал многу безобразни работи.
Еданш му иделе гости.
Папагалот го ставил во фриждер.
Арно ама гостите пиеле многу кока-кола.И кога...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива пo влажни коловози, во западните и југозападните делови од државата на повисоките места наместа со остатоци од кашест снег по...
Верски календар
На денешен ден
1398.- Монголско-туранскиот војсководец Тамерлан...
1644.- Веднаш по полнолетството на престолот...
1709.- Родена е руската царица Елисавета...
1737.- Умре Италијанецот Антонио Страдивари,...