Црна Гора е еден од столбовите на стабилноста на Западен Балкан

Црна Гора во првата половина од следната година треба да ги отвори трите преостанати преговарачки поглавја, а потоа, за најмногу четири години да го заврши преговарачкиот процес за пристапување кон ЕУ, изјави денеска во Подгорица унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

По средба со црногорскиот колега Срѓан Дармановиќ, Сијарто оцени дека Црна Гора го заслужила членството во НАТО, а уверен е и дека заслужува место во Унијата.

- Тоа е важно и за регионот, бидејќи Црна Гора е столб или еден од столбовите за стабилноста на Западен Балкан, истакна Сијарто.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто е добро плавуша да седи до тебе кога возиш?
- Можеш во секое време да паркираш на место за инвалиди.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. АМСМ препорачува внимателно...
Верски календар
На денешен ден
1744.- Во Неапол умре Џовани Батиста Вико,...
1793.- Во Париз е гилотиран францускиот крал Луј...
1905.- Роден е францускиот моден креатор...
1919.- Во Даблин, Конгресот на партијата "Шин...